Przymrozki dziesiątkują zbiory francuskich winiarzy

Reklama

ndz., 04/11/2021 - 14:16 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Francuscy sadownicy i winiarze ostrzegają, że z powodu mrozu, który pojawił się w tym tygodniu, większość tegorocznych zbiorów została stracona.

- Każdy region został dotknięty: buraki, rzepak, jęczmień, winorośle… Należy jak najszybciej uruchomić mechanizmy pomocowe – podkreśliła Narodowa Federacja Gospodarstw Rolnych (FNSEA). - Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowego podejścia.

Przez cały ostatni tydzień francuscy rolnicy próbowali uchronić swoje zbiory przed mrozem rozpalając ogniska i świece.

W południowo-wschodnich departamentach Drome i Ardeche temperatura w nocy spadła nawet do -8°C. Jest to różnica aż 33 stopni na przestrzeni ostatnich 10 dni. Regionalni winiarze i sadownicy poinformowali FNSEA, że stracili około 90% swoich zbiorów. Prezes związku winiarzy “Inter-Rhone” Philippe Pellaton ostrzegł również, że w tym roku zarejestrowane zostaną “najmniejsze zbiory w regionie Côtes du Rhône od 40 lat”. Szacuje on, że w związku z przymrozkiem stracono około “80 do 90 procent” zbiorów z całych 68 tysięcy hektarów regionu.

- Winiarze są zdruzgotani, przybici – podkreślał, dodając, że wiele innych problemów ostatnich lat, w tym Brexit, amerykańskie cła oraz pandemia koronawirusa dodatkowo nałożyły presję związaną ze sprzedażą i eksportem.

Burgundię, w której znajduje się 28.841 hektarów winnic, także dotknęły zmiany temperatury.

- Straty szacujemy na wysokości 50 procent – powiedział Francois Labet, prezes “Bureau Interprofessionnel des Vins de Bourgogne” (BIVB).

Prestiżowy region Chablis został szczególnie dotknięty przymrozkami, a Frédéric Gueguen z “Federation Defense Appellation Chablis” oszacował, że “80 do 90 procent” zbiorów zostało straconych.

- Obawiam się, że niektóre winnice sobie nie poradzą – powiedział.

Na południu Burgundii także zarejestrowany rekordowy spadek temperatury do poziomu -8°C.

- Ze względu na bardzo niską temperaturę i jej zasięg to wręcz historyczne wydarzenie - w regionie Saône-et-Loire przymrozek nie oszczędził nikogo. To nadzwyczajne – podkreślił Thomas Canonier,  doradca wina w firmie “Vinipôle Sud Bourgogne”.

Winiarze z regionu Bordeaux w południowym-zachodzie kraju także podnieśli alarm. Jak podaje Rada Handlu Winem regionu Bordeaux (CIVB), mróz “mocno uderzył” w rozległe obszary tamtejszych winnic, gdzie temperatura spadła poniżej -5°C i dotknęła wszystkie 65 winnic - to 111 tysięcy hektarów winorośli i około 15% wszystkich francuskich winnic.  Jak podkreślił prezes unii win lokalnych Eric Chadourne, w departamencie Dordogne w winnicach Bergerac i Duras (około 12 tysięcy hektarów) “nie oszczędzono ani jednego rolnika”.

- Przymrozek dotknął ich w różnym stopniu. Wysokość strat waha się od 5 do 100 procent zbiorów, w zależności od działki – dodał Chadourne.

Prezes krajowego związku producentów jabłek i gruszek ostrzega, że w związku z niskimi temperaturami “brzoskwinie, nektarynki, morele będą rzadkością na półkach sklepowych w tym roku”. Minister rolnictwa Julien Denormandie powiedziała, że rząd jest “w pełnej gotowości, by dostarczyć potrzebną pomoc” rolnikom dotkniętym ostatnimi przymrozkami. Rząd oświadczył również, że 70 milionów z 100 miliardów euro funduszu na odbudowę kraju po kryzysie związanym z pandemią COVID-19 zostanie przekazane rolnikom, by mogli zainwestować w urządzenia potrzebne do ochrony zbiorów przed zagrożeniami klimatycznymi.

Autor: 
tłum. Zuzanna Witt
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama