Polska obchodzi 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Reklama

sob., 04/10/2021 - 17:03 -- MagdalenaL

Fot: S. Hermann & F. Richter z Pixabay 

Polska upamiętniła 11. rocznicę katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób - w tym ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona oraz wielu wyższych rangą urzędników politycznych i wojskowych. 
Wielu Polaków, w tym wysocy rangą członkowie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, kwestionuje wyniki śledztwa przeprowadzonego w 2011 roku przez specjalną polską komisję. 
Stwierdzono, że lot wojskowy Tu-154 z Warszawy rozbił się 10 kwietnia 2010 r. w ekstremalnej mgle na podejściu do lotniska pod Smoleńskiem z powodu błędu pilota i braku ostrzeżeń od kontrolerów ruchu lotniczego w Smoleńsku. 


Polacy są podejrzliwi co do sposobu prowadzenia śledztwa przez Rosję. 
Obecny prezydent Polski, Andrzej Duda, zwrócił uwagę, że chociaż Rosja przekazała dane z rejestratorów lotu samolotu, które uznała za istotne dla sprawy, „wrak nadal znajduje się w Rosji, tak samo jak czarne skrzynki”. 
Brat bliźniak zmarłego prezydenta, Jarosław Kaczyński, powiedział, że podejrzewa, że katastrofa była wynikiem zamachu przeprowadzonego przez Rosjan. 
Tragedia nadwerężyła stosunki z Rosją, tym bardziej, że samolot podróżował w celu upamiętnienia zbrodni katyńskiej dokonanej przez sowiecką tajną policję na około 22 tysiącach polskich oficerów i inteligencji cywilnej. 
Wydarzenia upamiętniające katastrofę samolotu 10 kwietnia rozpoczęły się od rana nabożeństwem rzymskokatolickim i złożeniem wieńców pod pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy i na ich grobach. 


W warszawskiej katedrze zaplanowano także wieczorne nabożeństwo. 
Drugi rok z rzędu obchody odbywały się w otoczeniu obostrzeń związanych z koronawirusem i miały ograniczony zakres. 
Premier Mateusz Morawiecki opisał katastrofę w poście na Facebooku z 10 kwietnia jako „największą tragedię narodową w powojennej historii Polski”. 

Autor: 
RFE/RL, tłum: Barbara Redzik
Źródło: 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama