Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy zostaje skazany na rok więzienia za korupcję

Reklama

wt., 03/02/2021 - 21:16 -- MagdalenaL

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został skazany na trzy lata więzienia, z czego dwa w zawieszeniu. Sąd w Paryżu uznał go za winnego korupcji i nadużycia władzy.

Trzy lata więzienia, w tym dwa w zawieszeniu - tak usłyszał w poniedziałek były prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Według paryskiego sądu jest on winny korupcji oraz nadużycia władzy. Po raz pierwszy w historii jeden z poprzednich francuskich prezydentów został skazany na pobyt w więzieniu. Jedynie Jacques Chirac w 2011 roku otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Sarkozy’ego (66 l.), który z pewnością będzie się apelował, sądzono z powodu afery podsłuchowej. Wraz ze swoim prawnikiem próbował skorzystać z pomocy sędziego Sądu Najwyższego. Były szef państwa zapewniłby temu człowiekowi, Gilbertowi Azibertowi, dobrą pracę w Monako. W zamian Azibert miał mieć oko na jego interesy.

Umowa została zawarta po prezydenturze Sarkozy'ego, która trwała od 2007 do 2012 roku. Nazwisko Azibert zostało odkryte przez przypadek, gdy prokuratura podsłuchiwała byłego prezydenta i jego prawnika Thierry'ego Herzoga. Stało się to w kontekście śledztwa w sprawie pieniędzy na kampanię, które Sarkozy miałby otrzymać od libijskiego dyktatora Kaddafiego.

Pakt korupcyjny”

Podczas grudniowego przesłuchania Sarkozy, jego radca prawny i przyjaciel z college'u argumentowali, że takie coś ostatecznie się nie wydarzyło. Azibert nie przeprowadził się do Monako oraz nigdy ostatecznie do umowy nie doszło. Ale przewodniczący śledztwa uważa, iż to tylko udowadnia powstanie paktu korupcyjnego między tą trójką, czyli spisku, który miał pomóc Sarkozy’emu w problemach z prawem.

Kiedy Herzog przedstawił Sarkozy'emu swojego dobrego znajomego Aziberta w 2013 roku, ten ostatni był głęboko zaniepokojony programem prezydenckim. Ponadto dostali się oni w ręce sędziów śledczych, którzy badali finanse jego kampanii wyborczej w 2007 roku. W tamtym momencie Sarkozy został uniewinniony. Były prezydent oraz Herzog obawiali się, że ten program mógłby jednak zostać wykorzystany w „libijskim śledztwie”. Albo w sprawie dotyczącej biznesmena Bernarda Tapie’go.

Sarkozy zakwestionował sprawę w Sądzie Najwyższym i miał nadzieję, że Azibert może wpłynąć na decyzję. Jednakże on został również skazany na trzy lata więzienia z czego dwa w zawieszeniu, podobnie jak Herzog, który ponadto nie może wykonywać swojego zawodu przez pięć lat.

Polityczny powrót jest teraz mało prawdopodobny

Sarkozy, Azibert i Herzog mogą odbyć wyrok z bransoletą na kostce (areszt domowy). W każdym razie szansa na ponowną karierę polityczną jest mało prawdopodobna. Do tej pory wielu spodziewało się powrotu polityka, ponieważ Sarkozy pozostaje nadal bardzo popularny wśród wyborców centroprawicowej partii Les Républicains.

Sarkozy ma stawić się w sądzie jeszcze w tym miesiącu w sprawie dotyczącej nielegalnego finansowania jego przegranej kampanii prezydenckiej w 2012 r. Herzog nie będzie wtedy mógł mu pomóc.

Tłumaczenie: Julia Gortat

Autor: 
Kleis Jager
Źródło: 

trouw.nl

Polub Plportal.pl:

Reklama