Premier Indii Narendra Modi zaszczepiony

Reklama

pon., 03/01/2021 - 19:21 -- MagdalenaL

Po tym jak Indie rozpoczęły program szczepień przeciw koronawirusowi dla większej liczby ludzi, szczepionkę otrzymał Premier Narendra Modi.

Szczepienia w Indiach rozpoczęły się 16 stycznia, jednak w pierwszej kolejności szczepionki przeznaczone były dla pracowników służb zdrowia i personelu pierwszej linii.

Teraz zaszczepić się mogą osoby powyżej 60 roku życia oraz między 45 a 59 rokiem życia, które cierpią przy tym na inne choroby.

Szczepionki oferowane przez państwowe szpitale są bezpłatne, jednak dostać je można również odpłatnie w placówkach prywatnych.

Narendra Modi mający już 70 lat, jako jeden z pierwszych przyjął w poniedziałek szczepionkę Covaxin.

Na Twitterze zachęcał ludzi do przyjęcia dawki, gdy nadejdzie ich kolej.

“Pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi przyjąłem w szpitalu Aiims. To, w jak szybkim czasie lekarze i naukowcy opracowali plan walki z Covid-19, jest niezwykłe. Apeluję do wszystkich, którzy mogą przyjąć szczepionkę. Uwolnijmy razem Indie od Covid-19!”, napisał w poście na portalu Twitter.

Do końca lipca rząd planuje ustalić 300 milionów osób jako priorytetowe.

Tempo szczepień jest mimo wszystko zbyt powolne. Do chwili obecnej podano zaledwie 14 milionów dawek.Według ekspertów, jeśli tempo nie zostanie zwiększone, cel może zostać pominięty.

W Indiach zaakceptowane zostały dwie szczepionki, opracowana przez  AstraZeneca z Oxford University (Covishield) oraz opracowana przez indyjską firmę Bharat Biotech (Covaxin).

Inne z opracowanych szczepionek są na etapie testów. Urzędnicy, którzy powiedzieli, że mają nadzieję wykorzystać “bukiet szczepionek”, chcą tym samym przyspieszyć szczepienia w przyszłych miesiącach.

Indie od początku pandemii potwierdziły ponad 11 milionów przypadków zachorowań, oraz 157 000 zgonów.

We wrześniu odnotowano szczyt dziennej liczby zachorowań - 90 000 przypadków. W dużej części kraju zaobserwowano jednak gwałtowny spadek. Jest to 20 000 przypadków na dzień.

Nie dotyczy to jednak kilku stanów, w których nastąpił gwałtowny wzrost liczby zachorowań.

Mówi się, że za ten wzrost odpowiada głównie brak ostrożności w przestrzeganiu norm bezpieczeństwa i obostrzeń. Niepotwierdzoną wersją jest również to, że przyczyną tak gwałtownego wzrostu są nowe odmiany wirusa.

Tłumaczyła Alicja Jurałowicz

Autor: 
BBC
Źródło: 

bbc.com

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama