Nowa Zelandia: drugi lockdown w Auckland w jednym miesiącu

Reklama

ndz., 02/28/2021 - 22:17 -- MagdalenaL

Dokładnie rok po odnotowaniu pierwszego zarażenia koronawirusem w Nowej Zelandii, w Auckland wprowadzono drugi w lutym lockdown. W ten sposób, władze miasta starają się zapobiegać tworzeniu ognisk niezwykle zaraźliwego brytyjskiego wariantu wirusa. 

Siedmiodniowy lockdown, wprowadzony w liczącym niemal 2 miliony mieszkańców mieście, został ogłoszony przez nowozelandzką premierkę Jacindę Ardern późnym sobotnim popołudniem. Władze zdecydowały się na ten krok po tym, jak na jaw wyszło, że jeden z mieszkańców, choć był zarażony od ponad tygodnia, nie izolował się od reszty społeczeństwa. 

- To bardziej niż prawdopodobne, że w naszym społeczeństwie odnotujemy kolejne przypadki zarażenia koronawirusem – powiedziała Ardern podczas konferencji prasowej, mimo że w sobotę nie odnotowano żadnego nowego przypadku. 

To już drugi w lutym ruch, który zmusił mieszkańców do pozostania w domach przez trzy dni. Pierwszy z nich miał miejsce w połowie lutego, gdy w Nowej Zelandii wykryto chorego zarażonego brytyjską mutacją koronawirusa. 

- Pomimo naszych najwyższych starań, zarażeni ostatnio chodzili do pracy pomimo, że nie powinni – dodała premierka Ardern, obiecując interwencje policji w przypadku nieprzestrzegania prawa do samoizolacji. 

Judith Collins, liderka opozycji, wskazała na potrzebę wprowadzenia bardziej dotkliwych kar dla osób, które nie stosują się do obowiązujących przepisów i nie przestrzegają zasad izolacji. 

- Nikt nie chce ciągle wchodzić w stan lockdownu i z niego wychodzić – dodała.  

Podczas trwającego właśnie lockdownu, podczas którego obowiązuje 3. poziom obostrzeń, mieszkańcu Auckland mogą opuścić miejsca zamieszkania jedynie w przypadku zrobienia najpotrzebniejszych zakupów oraz wyjścia do pracy. Miejsca publiczne pozostają zamknięte. W pozostałej części Nowej Zelandii, zaostrzono obostrzenia do 2. poziomu, co oznacza ograniczenia w zgromadzeniach publicznych. 

Wprowadzone środki ostrożności uniemożliwiły kilkanaście ważnych wydarzeń w Auckland. 

Regaty o Puchar Ameryki zostały przesunięte na niedzielę, a międzynarodowe rozgrywki krykieta Twenty20 przeniesiono do Wellington, gdzie odbędzie się bez obecności kibiców w następny piątek. 

Popularny festiwal latarni, który początkowo miał rozpocząć się w następny weekend, również został odwołany. 

Użytkownicy mediów społecznościowych nie kryją swojego niezadowolenia z powodu kolejnego lockdownu wprowadzonego w dużym mieście z powodu zaledwie jednego wykrytego przypadku zarażenia. 

- To szaleństwo – napisał jeden z użytkowników. 

Należy jednak zwrócić uwagę, że środki podejmowane w ciągu ostatniego roku przez nowozelandzkie władze, w połączeniu ze ścisłymi regułami dotyczącymi kontaktów społecznych, przemieszczania sięoraz zamknięcia granic, okazały się skuteczne w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 

Licząca 5 milionów mieszkańców Nowa Zelandia odnotowała zaledwie 2 tysiące przypadków zakażenia oraz 26 przypadków śmiertelnych od początku pandemii. 

Autor: 
Lidia Kelly, tłum: Martyna Kawska 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama