Kościół katolicki w Chinach został dominowany przez komunistyczną partię

Reklama

sob., 02/27/2021 - 15:22 -- MagdalenaL

Image by faabi from Freepik 

Sinizacja Kościoła katolickiego w Chinach wciąż idzie do przodu. Doroczny program dla chińskich katolików został opracowany przez biskupów i Stowarzyszenie Patriotyczne. Przewiduje on zgłębienie historii partii, Długiego Marszu i socjalizmu. 

Według agencji prasowej Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych AsiaNews, na rok 2021 planowane są szeroko zakrojone kampanie mające na celu sinizację, czyli dopasowanie zwyczajów chińskich katolików do kultury chińskiej. Okazją jest setna rocznica powstania Komunistycznej Partii Chin (23 lipca 1921 roku). Chińscy katolicy zorganizują sympozjum „z okazji setnej rocznicy powstania Komunistycznej Partii Chin” i pogłębią swoje zrozumienie „ruchomych wydarzeń podczas Długiego Marszu”, które położyło podwaliny pod ostateczne zwycięstwo Mao Tse-Tunga nad Chiang Kai Shek. Według AsiaNews, informacje te można znaleźć w artykule opublikowanym w państwowym czasopiśmie katolickim „Kościół w Chinach”, w którym autor Hui Jing cytuje spotkanie przygotowawcze chińskich biskupów i szefów Stowarzyszenia Patriotycznego zorganizowane w lutym. 

Katolicy powinni pogłębić wytyczne partii 

Sympozjum i studium Długiego Marszu to tylko niektóre z wydarzeń w programie zaangażowania kościelnego przygotowanego przez Radę Episkopatu Chin i Stowarzyszenie Patriotyczne. Artykuł Hui Jing wymienia „Kursy szkoleniowe we współpracy z Centralnym Instytutem Socjalizmu” a także kursy przygotowawcze do „Politycznej Konferencji Konsultacyjnej Narodu Chińskiego” w marcu, oraz wydarzenie na temat „Rozwoju Stowarzyszenia Patriotycznego”, a także wiele innych.Katolicy są najpierw zobowiązani do „pogłębienia wytycznych XIX Kongresu Narodowego Chińskiej Partii Komunistycznej i V Zgromadzenia Ogólnego XIX Kongresu Narodowego”, ale także do „internalizacji myślenia Xi Jinpinga o chińskim socjalizmie na nową epokę” i „wzmocnienia naszej świadomości potrzeby” pozostania „w konsensusie z kierownictwem partii centralnej”. 

Pojęcia duszpasterskie i religijne poszukiwane na próżno 

Jeśli niektórzy myślą, pisze AsiaNews, że brakuje pojęć duszpasterskich i religijnych, „program oferuje następujące w odniesieniu do dostosowania do partii pogląd na religię katolicką: W 2021 roku wierzący zostaną wezwani do zapoznania się z „ustawami i regulacjami dotyczącymi obrzędów w sprawach religijnych i środków administracyjnych wspólnot religijnych”. 

2021 będzie czasem, kiedy Kościół katolicki w Chinach musi internalizować ideę „kościoła państwowego”, który pod każdym względem podlega pod Stowarzyszeni Patriotyczne i Partię. I, według AsiaNews, "pomimo wstępnego porozumienia między Chinami a Watykanem – z tak zwanym uznaniem papieża za głowę Kościoła – potwierdza się zasadę „kościoła niezależnego i autonomicznego” i jego „demokratycznej administracji”, co w rzeczywistości oznacza podporządkowanie biskupów Stowarzyszeniu Patriotycznemu". 

Zbliżenie się teologii chrześcijańskiej z kulturą chińską 

Jedynym elementem, który jest „zdalnie związany z misją Kościoła”, jest „sinizacja, z którą teologia chrześcijańska łączy się z chińską kulturą”. Obejmowały one takie tematy jak „obrzędy, muzyka kościelna i sztuka kościelna”. 

AsiaNews komentuje: „Ale to także dzieje się to pod nadzorem i kontrolą Stowarzyszenia Patriotycznego, organizacji, która jest bezpośrednio związana z partią komunistyczną, która w dużej mierze składa się z ateistycznych urzędników”. Sinizacja jest „jedynie nacjonalistycznym tłumaczeniem politycznej kontroli partii nad Kościołem katolickim”. 

Autor: 
Tłumaczenie: Grzegorz Januszewski 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama