Korea Północna: Rosyjscy dyplomaci wyjeżdżają za pomocą drezyny

Reklama

pt., 02/26/2021 - 16:41 -- MagdalenaL

 

Rosyjscy dyplomaci razem ze swoimi rodzinami wyjechali z Korei Północnej w spektakularny sposób. Z uwagi na surowe obostrzenia w związku z Covid-19 użyli do tego drezyny, posuwającej się naprzód po torach.

Grupa ośmiu osób podróżowała wcześniej pociągiem i autobusem. Dopiero później przekraczając granicę na około 1km po torach kolejowych. Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa Korea ograniczyła większość transportu publicznego. W kraju publicznie mówi się, że nie ma żadnych potwierdzonych przypadków zakażeń, jednak po obserwacji można zakwestionować to stwierdzenie.

Pojazdy szynowe mają zakaz wjeżdżania oraz wyjeżdżania z kraju od początku ubiegłego roku. Loty międzynarodowe również w większości zostały wstrzymane. Rosyjscy dyplomaci nie mieli dużego wyboru. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych napisało w poście na Facebooku, że z uwagi na zamknięcie granic przez ponad rok oraz wstrzymanie ruchu pasażerskiego, ich droga do domu była niezwykle długa i pełna trudności. 

Zdjęcia, które udostępniło Ministerstwo ukazują dyplomatów przemieszczających się zapakowaną walizkami drezyną, w otoczeniu zimowego krajobrazu. Na filmiku upamiętniającym ich wjazd do Rosji wiwatują. Drezyna została przepchnięta przez most nad rzeką Tumen do Rosji głównie dzięki trzeciemu sekretarzowi ambasady Władysławowi Sorokinowi, który nazwany został również głównym “silnikiem” pojazdu.

Przyczyną tego była podróż trzyletniej córki Sorokina, Varyi, która do granicy dotarła podróżując 32 godziny pociągiem oraz 2 godziny autobusem Pjongjangu. Ludzie powitani zostali po stronie Rosyjskiej przez Ministerstwo, po czym udali się na lotnisko we Władywostoku. W Pjongjangu ucierpiał w bardzo dużej mierze ruch turystyczny i dostęp do jakichkolwiek udogodnień w wyniku obostrzeń. Na obszary przygraniczne wysłane zostały nawet dodatkowe oddziały, które mają za zadanie zlikwidować ewentualne przenoszenie się wirusa.

W przeciągu ostatniego roku bardzo wielu dyplomatów zagranicznych opuściło kraj a ambasady zachodnie zostały zamknięte. W marcu ubiegłego roku odbył się jeden lot z dyplomatami do Władywostoku z takich krajów jak Niemcy, Rosja, Francja, Szwajcaria, Polska, Rumunia, Mongolia i Egipt, jedna pomimo tego większość podróżnych przekroczyła granicę z Chinami drogą lądową.

Autor: 
Tłumaczenie: Alicja Jurałowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama