Masowe porwanie setek nigeryjskich uczennic

Reklama

pt., 02/26/2021 - 13:00 -- MagdalenaL

LAGOS, Nigeria (AP) - Setki dziewcząt zaginęło po tym, jak grupa bandytów wtargnęła do szkoły w północnej Nigerii wczesnym rankiem w piątek. 

Rządowa szkoła średnia Jangebe w stanie Zamfara była miejscem ostatniego masowego uprowadzenia dzieci w wieku szkolnym w północnej Nigerii. 

Nasiru Abdullahi powiedział The Associated Press, że szkolne dokumenty wskazują, że zaginęło 300 dziewcząt. Wśród nich są jego córki w wieku 10 i 13 lat. 

Mieszkaniec Musa Mustapha powiedział, że bandyci zaatakowali również pobliski obóz wojskowy i punkt kontrolny, uniemożliwiając żołnierzom ingerencję, podczas gdy bandyci spędzili kilka godzin w szkole. Nie było od razu jasne, czy są jakieś ofiary. 

W stanie Zamfara działa kilka dużych grup uzbrojonych mężczyzn, którzy porywają ludzi dla pieniędzy i dzięki temu uwalniają swoich członków z więzienia. 

„Jesteśmy rozgniewani i zasmuceni kolejnym brutalnym atakiem na uczniów w Nigerii” - powiedział Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w tym kraju. „To rażące naruszenie praw dziecka i przerażające przeżycie dla dzieci”. Wezwał do ich natychmiastowego uwolnienia. 

Naród Afryki Zachodniej był świadkiem kilku takich ataków i porwań na przestrzeni lat, w szczególności masowego uprowadzenia w kwietniu 2014 r. przez grupę dżihadystów Boko Haram 276 dziewcząt ze szkoły średniej w Chibok w stanie Borno. Wciąż brakuje ponad setki dziewcząt. 

Piątkowy atak miał miejsce niecałe dwa tygodnie po porwaniu przez bandytów 42 osób, w tym 27 studentów, z Government Science College Kagara w stanie Niger. Nadal przetrzymywani są uczniowie, nauczyciele i członkowie rodzin. 

W grudniu 344 uczniów zostało uprowadzonych z Rządowego Liceum Naukowego Kankara w stanie Katsina. Ostatecznie zostali zwolnieni. 

Anietie Ewang, badaczka z Nigerii z Human Rights Watch, zwróciła uwagę na niedawne porwania i napisała na Twitterze, że „władze muszą podjąć zdecydowane działania, aby zapewnić bezpieczeństwo szkołom”. 

 

Autor: 
tłum: Barbara Redzik
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama