Klęska głodu w Jemenie

Reklama

pt., 02/26/2021 - 12:26 -- MagdalenaL

Fot. MOHAMMED MOHAMMED / XINHUA / EAST NEWS

Kryzys w Jemenie jest opisywany jako największy kryzys humanitarny na świecie. ONZ wskazuje, że w tym roku głodować będzie aż 16 mln Jemeńczyków, a już teraz 50 tys. ludzi znajduje się na skraju śmierci.

Organizacja Narodów Zjednoczonych mówi o drastycznie pogarszającej się sytuacji w Jemenie. Rozpoczęła się wraz wojną domową, która wybuchła tam w 2015 roku, i trwa do dziś.

Według szacunków pomocy humanitarnej potrzebuje 80 procent Jemeńczyków. Wojna uniemożliwia udzielenie pomocy międzynarodowych organizacji. Wiele portów jest kontrolowanych przez grupy, które odrzucają pomocną dłoń. Tragiczną sytuację w regionie potęguje pandemia COVID-19.  

Klęska głodu pochłonie życie milionów ludzi

ONZ podaje, że głodem zagrożonych jest obecnie 16 mln ludzi. Z powodu głodu już teraz 50 tys. z nich jest w stanie agonalnym. W najbliższym czasie dołączyć może do nich aż 5 mln istnień.

Połowa najmłodszych dzieci tego kraju jest skrajnie niedożywiona. W 2021 roku ponad 2,3 mln dzieci poniżej 5. roku życia będzie niedożywiona.400 tys. z nich umrze, jeśli nie otrzyma na czas pomocy.

„Rosnąca liczba dzieci głodujących w Jemenie powinna nas wszystkich szokować i mobilizować. Każdy dzień bez działania, to kolejne ofiary wśród dzieci. Organizacje humanitarne potrzebują pilnego wsparcia finansowego i nieograniczonego dostępu do potrzebujących społeczności, aby móc ratować życie” – powiedziała Henrietta Fore, dyrektor generalna UNICEF.

Przewidywania wskazują, że w bieżącym roku ok. 1,2 mln kobiet w ciąży lub karmiących piersią będzie niedożywionych.

Wiele wskazuje na to, że lekarstwem na klęskę głodu jest zakończenie jemeńskiej wojny domowej, lecz ze względu na brak dialogu i ogromne zaangażowanie państw oraz ugrupowań z zewnątrz nie będzie to takie proste. Głód dla obu stron jest bronią.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

o2.pl

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama