2 okręty marynarki wojennej USA na Bliskim Wschodzie dotknięte koronawirusem

Reklama

pt., 02/26/2021 - 12:12 -- MagdalenaL

DUBAI, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) - Dwa okręty marynarki wojennej USA działające na Bliskim Wschodzie zostały dotknięte koronawirusem, poinformowały w piątek władze. Jeden jest już w porcie w Bahrajnie, a drugi kieruje się teraz do portu. 

Tuzin żołnierzy na pokładzie USS San Diego, amfibijnego doku transportowego, uzyskało wynik pozytywny na obecność COVID-19, powiedział Cmdr. Rebecca Rebarich, rzeczniczka 5. Floty z siedzibą w Bahrajnie. Statek jest w porcie w Bahrajnie. 

„Wszystkie pozytywne przypadki zostały odizolowane, a statek pozostaje w ograniczonej bańce COVID” - powiedział Rebarich dla The Associated Press. „Wizyta w porcie i pomoc medyczna zostały skoordynowane z rządem kraju i Ministerstwem Zdrowia Bahrajnu”. 

Rebarich powiedział, że drugi statek, krążownik rakietowy USS Philippine Sea, ma „kilka osób poddanych śledztwu” pod kątem możliwych zakażeń koronawirusem. Oczekuje się, że statek wpłynie do portu w celu dalszych testów w miejscu, którego nazwa nie została ujawniona, ze względu na „bezpieczeństwo operacyjne”. 

San Diego pływa z prawie 600 marynarzami na pokładzie, podczas gdy na Morzu Filipińskim znajduje się około 380 marynarzy. 

Piąta Flota patroluje drogi wodne Bliskiego Wschodu. Jej statki często mają napięte spotkania z Iranem w Zatoce Perskiej i Cieśninie Ormuz, wąskim ujściu Zatoki, przez którą przepływa 20% całej ropy będącej przedmiotem handlu na świecie. 

Największy wybuch epidemii miał miejsce na pokładzie lotniskowca USS Theodore Roosevelt, który musiał być odsunięty na Guam na prawie dwa miesiące w zeszłym roku. Ponad 1000 marynarzy uzyskało wynik pozytywny, a jeden zmarł. Ostatecznie wszyscy z 4800 członków załogi zostali wysłani na ląd na Guam na tygodnie kwarantanny. 

Niedoświadczenie dowódców okrętów, którzy nie potrafili odpowiednio poradzić sobie z wybuchem epidemii, przerodziło się w jeden z największych kryzysów wojskowych w ostatnich latach. Kapitan statku, który błagał o szybsze działania w celu ochrony swojej załogi przed szybko rozprzestrzeniającym się wirusem, został zwolniony. 

Na początku tego miesiąca trzech marynarzy uzyskało wynik pozytywny, ponieważ lotniskowiec prowadził operacje na Pacyfiku. Marynarze i osoby narażone były izolowane, a marynarka wojenna stwierdziła, że „stosuje agresywną strategię łagodzenia skutków”, obejmującą noszenie masek, dystans społeczny oraz odpowiednie środki higieny. 

Autor: 
tłum: Barbara Redzik
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama