W Unii Europejskiej przypomniano o stanowisku UE dotyczącego przystąpienia Krymu do Rosji.

Reklama

pt., 02/26/2021 - 10:18 -- MagdalenaL

Unia Europejska przypomina, że nie uznaje przyłączenia Krymu i Sewastopola do Rosji i uważa to za naruszenie prawa międzynarodowego - wynika z czwartkowego oświadczenia wydanego w imieniu UE przez szefa europejskiej dyplomacji Josepa Borrella. 

"Unia Europejska nadal nie uznaje i potępia to naruszenie prawa międzynarodowego. Jest to bezpośrednie podważenie bezpieczeństwa międzynarodowego z poważnymikonsekwencjami dla międzynarodowego porządku prawnego, który stoi na straży integralności terytorialnej, jedności i suwerenności wszystkich państw" - czytamy w oświadczeniu. 

UE podkreśliła, że nadal podtrzymuje swoje stanowisko nieuznawania, w tym poprzez istniejące środki ograniczające. "UE przypomina o negatywnych skutkach nielegalnej aneksji dla stabilności w regionie. <...> UE przyjmuje wysiłki dyplomatyczne mające na celu przywrócenie Ukrainie suwerenności i integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i rozważy przedstawione pomysły ze strony Ukrainy" - czytamy w dokumencie. 

Krym stał się regionem rosyjskim po przeprowadzonym tam w marcu 2014 referendum, w którym 96,77% wyborców Krymu i 95,6% mieszkańców Sewastopola opowiedziało się za wejściem w skład Rosji. Władze Krymu przeprowadziły referendum po zamachu stanu na Ukrainie w lutym 2014 roku. Ukraina nadal uważa Krym za swoje własne, ale tymczasowo okupowane terytorium. Przywódcy rosyjscy wielokrotnie twierdzili, że mieszkańcy Krymu głosowali demokratycznie, w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych, za zjednoczeniem z Rosją. Według prezydenta Rosji sprawa Krymu "została ostatecznie zamknięta". 

Autor: 
RIA Novosti, tłum: Paulina Zbieć
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama