Jak długo trwa podróż na Marsa?

Reklama

czw., 02/25/2021 - 16:34 -- MagdalenaL

Kosmos był tematem intryg i ciekawości odkąd tylko istnieje ludzkość. Zagadki układu słonecznego wciąż nie są w pełni zrozumiałe i wiele wyzwań nie zostało jeszcze pokonanych. Od dziesięcioleci, czyli odkąd tylko człowiek wylądował na księżycu, następnym celem stał się Mars. Mimo że człowiek nie wylądował jeszcze na Marsie, najnowszy robot NASA- Preseverance z sukcesem wylądował na czerwonej planecie po ponad 482.000 milionów kilometrowej podróży. Lądowanie, dzięki któremu robot stał się dziewiątym statkiem kosmicznym, który wylądował na Marsie, wyznacza początek misji, w której szukane będą oznaki życia na Marsie z przeszłości. Oto, co powinieneś wiedzieć o odległości do Marsa i o tym, dlaczego jeszcze nie dotarliśmy do czerwonej planety. 

Jak długo zajmuje dotarcie do Marsa? 

Pomimo wciąż trwających prób ze strony NASA, wysłanie człowieka na czerwoną planetę wydawało się odległym celem- aż do niedawna. Według agencji kosmicznej, możemy spodziewać się, że ludzie wylądują na Marsie w ciągu dwóch następnych dekad. Dotarcie do Marsa będzie wyczynem samym w sobie, ponieważ znajduje się on w odległości od 54 do 402 milionów kilometrów od Ziemi, w zależności od rotacji planet wokół słońca. Jak podaje NASA przeciętna odległość między Ziemią, a Marsem to 225 milionów kilometrów. Centrum lotów kosmicznych Goddard NASA podaje także, że jakbyś chciał dotrzeć do Marsa  opierając się na obecnej prędkości statków kosmicznych, w przybliżeniu zajęłoby to dziewięć miesięcy. Bezzałogowy statek kosmiczny może dotrzeć do  czerwonej planety  w czasie od 128 do 333 dni. Według Craiga Pattena- profesora fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, podróż może być skrócona poprzez spalanie większej ilości paliwa, jednakże nie jest to wskazane.  

Z jakimi innymi wyzwaniami będą musieli zmierzyć się astronauci lądujący na Marsie?

Zdrowie astronautów lecących na Marsa jest głównym wyzwaniem dla naukowców i badaczy z kilku powodów.  Według Dorit Donoviel, dyrektor Translacyjnego Instytucji Naukowej Zdrowia Kosmicznego, pierwszym powodem jest długość podróży. Z racji, że astronauci będą w kosmosie przez okres mniej więcej trzech lat, oznacza to, że powstałe problemy zdrowotne będą musiały być rozwiązane z dala od Ziemi. Sprawia to, że nawet te najdrobniejsze choroby będą powodem do niepokoju. „Na przykład posiadanie kamienia nerkowego w kosmosie może zagrażać życiu”- powiedziała Donoviel. „Oprócz tych normalnych problemów, które mogą wystąpić podczas tej misji, będziemy musieli zmierzyć się z nieprzyjaznym środowiskiem kosmicznym, a także ze statkiem kosmicznym. Dlatego, będziemy musieli stawić czoło sytuacjom, w których załoga zmuszona będzie zapewnić sobie własną opiekę zdrowotną. Z racji, że astronauci będą zamknięci w małej przestrzeni przez długi okres czasu, naukowcy muszą także zwrócić uwagę na psychologiczne aspekty podróży. Jak tylko ludzie dotrą do Marsa, wciąż będą zmuszeniu do używania skafandrów kosmicznych, gdyż temperatury są tam niezwykle skrajne i są w stanie zmienić się o 170 stopni w ciągu dnia. Dodatkowo, poza temperaturą, która zwykle spada poniżej zera, powietrze w dużej mierze składa się głównie z dwutlenku węgla. 

Autor: 
 Chelesa Ritschel, tłum: Agata Piotrowska 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama