Prowadzony przez uczniów darmowy sklep spożywczy pomaga nakarmić głodnych mieszkańców miasta

Reklama

śr., 01/27/2021 - 14:28 -- MagdalenaL

Tradycyjne sklepiki szkolne mogą oferować przekąski i drobiazgi, przybory szkolne i zeszyty - ale ten w Linda Tutt High School w Sanger w Teksasie ma zupełnie inny asortyment i klientelę.

W Linda Tutt można dostać wszystko, od produktów rolnych, mleka i jajek, przez makaron, masło orzechowe i konserwy, po płyn do mycia naczyń i proszek do prania. Uczniowie i pracownicy mogą robić tam zakupy, ale we wtorki sklep jest otwarty dla społeczności.

I wszystko jest za darmo.

"Lubię widzieć ich uśmiechy, widzieć, że doceniają i wiedzieć, że są wdzięczni, że robimy coś takiego" - powiedział Hunter Weertman, 16-letni uczeń trzeciej klasy liceum, który zaopatruje półki i robi inwentaryzację w sklepie mieszczącym się w nieużywanej sali plastycznej. Jest on otwarty od listopada.

Pomysł jest taki, aby zapewnić uczniom umiejętności zawodowe, a jednocześnie pomóc uczniom, pracownikom i okolicznym mieszkańcom, którzy są w potrzebie. A sklep ma jeszcze jeden cel: nauczyć młodzież wartości dawania od siebie dla swojej społeczności.

"Naprawdę widziałem, że uczniowie są dumni z pracy w sklepie", powiedział dyrektor Anthony Love. "Są podekscytowani tym, że przychodzą do szkoły. Są podekscytowani pomaganiem w sklepie spożywczym i po prostu byciem jego częścią."

Mieszkańcy, którzy robią zakupy w sklepie, otrzymują pewną liczbę punktów - im większa rodzina, tym więcej punktów otrzymują i tym więcej towaru mogą "kupić". Nie ma zakupów bezpośrednich z powodu pandemii, więc zamiast tego wypełniają listę, a studenci przynoszą zakupy do ich samochodów.

Około 130 rodzin skorzystało z tego sklepu, powiedział Love.

Każdego tygodnia pracownicy sklepu pakują artykuły spożywcze dla uczniów, którzy kwalifikują się do programu "FridayBackpack Program" (zapewnianie dzieciom dodatkowych posiłków w weekendy), ponieważ ich rodziny potrzebują dodatkowego jedzenia na weekend.

Oprócz punktów rodzinnych, uczniowie zdobywają punkty za pracę w sklepie lub za wykonywanie innych zadań w szkole, takich jak praca w ogrodzie, opieka nad uczniami szkoły podstawowej lub pomoc w stołówce. A jeszcze więcej punktów mogą zdobyć za wybitne osiągnięcia w klasie lub życzliwość dla innych.

Miasteczko liczące około 8000 mieszkańców, położone na północny zachód od Dallas, zna biedę - ponad 43 procent uczniów okręgu jest uznawanych za ekonomicznie pokrzywdzonych. Miało też do czynienia z koronawirusem; otwarcie sklepu opóźniło się o miesiąc po tym, jak Love został poddany leczeniu szpitalnemu na COVID-19.

Pomysł podrzucił Paul Juarez, dyrektor wykonawczy First RefugeMinistries, organizacji non-profit, która finansuje projekt dzięki dotacji od opartej na wierze grupy medycznej Texas HealthResources. Juarez, który zaczął pracować jako nadzorujący pakowanie w sklepie spożywczym w wieku 16 lat i awansował na kierownika, powiedział, że otrzymuje telefony ze szkół w całych Stanach Zjednoczonych.

"Właśnie rozmawiałem ze wszystkimi, od Delaware i Nowego Jorku, New Jersey, Florydy, aż do Juneau na Alasce" - powiedział. "Prawdopodobnie rozmawiałem z około 50 lub 60 osobami, które chcą faktycznie zrobić to samo w swoich okręgach szkolnych".

Hunter Weertman powiedział, że jednym z powodów, dla których sklep jest ważny, jest pokazanie "dobra, które pojawiło się podczas pandemii".

Weertman, który jest autystyczny, był bity przez innych uczniów w swojej poprzedniej szkole, jak twierdzi jego matka, SilaCarr. Mówi, że jego praca w sklepie pomogła mu odzyskać pewność siebie.

"Właśnie nauczył się, że bycie miłym jednak się opłaca", powiedziała. "Szkoła wydobyła go z jego skorupy, sprawiła, że jest bardziej otwarty".

-----

Religijna relacja The Associated Press otrzymuje wsparcie od LillyEndowment poprzez The Conversation U.S.AP ponosi pełną odpowiedzialność za treści.

Magdalena Nowicka

Autor: 
Luis Andres Henao
Źródło: 

apnews.com

Polub Plportal.pl:

Reklama