W Bałtyku odnaleziono sześć egzemplarzy Enigmy

Reklama

śr., 01/27/2021 - 07:05 -- zzz

W wodach Morza Bałtyckiego odnaleziono na dnie i wydobyto na powierzchnię sześć niemieckich maszyn szyfrujących Enigma, pochodzących z czasów II wojny światowej.

 

Podczas prac prowadzonych pod wodą na dnie Morza Bałtyckiego, niedaleko wyspy Schleimünde znajdującej się na północy Niemiec, odnaleziono sześć egzemplarzy legendarnej niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Wyłowione z Bałtyku maszyny szyfrujące

Autorem tego niezwykłego odkrycia jest nurek zawodowy Christian Hüttner, który w swojej relacji podkreślił, że maszyny znajdowały się na dnie zbite w jeden stos. O swoim znalezisku poinformował Państwowe Biuro Archeologiczne, które zajęło się zbadaniem tej sprawy.

Pod wodą szukałem zgubionej śruby napędowej, kiedy natknąłem się na stos wyrzuconych maszyn. Po wstępnej ocenie można było się zorientować, że niektóre z nich zostały pozbawione wartości użytkowej, zanim ktoś postanowił wyrzucić je do wody – tłumaczył lokalnym mediom Hüttner

Wydobyte urządzenia mają zostać odrestaurowane w pracowni konserwatorskiej Muzeum Archeologicznego, a następnie staną się częścią ekspozycji w planowanej wystawie maszyn szyfrujących.

Zniszczona maszyna szyfrująca Enigma wyłowiona z Bałtyku

 

Co ciekawe, na początku grudnia 2020 r., w mniej-więcej tej samej okolicy został odnaleziony jeszcze jeden egzemplarz Enigmy.

Według Państwowego Urzędu Archeologicznego w czasie II wojny światowej zbudowano około 100-200 tys. różnych modeli maszyny szyfrującej Enigma.

Autor: 
zzz
Źródło: 

divers24.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama