Wiedeń: Mężczyzna próbował przemycić w walizce 74 żywe kameleony

Reklama

pon., 01/25/2021 - 21:40 -- MagdalenaL

Austriackie władze powstrzymały w zeszłym tygodniu mężczyznę przed przemyceniem 74 chronionych kameleonów na lotnisko w Wiedniu. Gady zostały znalezione w walizce przez organy celne w dniu 20 stycznia, po podróży do Austrii z Tanzanii przez stolicę Etiopii, Addis Abebę.

Wiele zwierząt zostało ukrytych w skarpetkach i plastikowych pudełkach. 56-letni mężczyzna, który miał walizkę, został zatrzymany przez urzędników, gdy miał właśnie opuścić strefę bagażową. „Szybko wyszło na jaw, że w walizce były żywe stworzenia, które choć byłyby dobrze zakamuflowane w naturalnym środowisku, ostatecznie nie przeszły przez rentgen” - podały władze w oświadczeniu. Kameleony zostały „natychmiast przetransportowane” do zoo Schönbrunn w stolicy Austrii, gdzie podano informację, że dwa zwierzęta zdechły już w drodze do Wiednia. Wszystkie zwierzęta pochodziły z gór Usambara w Tanzanii. Przewożone były małe jak i duże kameleony. „Gady są teraz trzymane w terrariach, które spełniają ich specyficzne potrzeby, w tym wysoki poziom wilgotności gleby oraz przewiewne i chłodne otoczenie” - dodaje oświadczenie.

Austriackie Ministerstwo Finansów podało, że były przeznaczone na sprzedaż w sąsiednich Czechach, a 74 stwory sprzedałyby na czarnym rynku łącznie za około 37 000 euro.

Człowiekowi, który próbował przemycić zwierzęta, grozi teraz grzywna w wysokości do 6 000 euro i pretendował do roszczenia do zwierząt.

„Istotna praca wykonywana przez służby celne regularnie pomaga również w zakończeniu cierpienia zwierząt i powstrzymaniu pozbawionych skrupułów handlarzy dziką przyrodą” - powiedział austriacki minister finansów GernotBlümel. „Administracja celna nie tylko zapewnia ochronę austriackich przedsiębiorstw i konsumentów, ale także wnosi niezbędny wkład w dobrostan zwierząt i ochronę zagrożonych gatunków”.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
euronews.com
Źródło: 

euronews.com

Polub Plportal.pl:

Reklama