Tse Chi Lop: Potencjalny azjatycki baron narkotykowy aresztowany w Amsterdamie

Reklama

ndz., 01/24/2021 - 16:04 -- MagdalenaL

Holenderska policja aresztowała domniemanego szefa jednego z największych gangów narkotykowych na świecie na podstawie nakazu, który wydała Australia.

The Company - dominujący na rynku narkotykowym w Azji gang, którego wartość liczy sobie 70 miliardów dolarów, jest kierowany prawdopodobnie przez Tse Chi Lop - obywatela Kanady urodzonego w Chinach.

Był on na liście najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie. Ujęty został w Amsterdamie na lotnisku Schiphol.

Australia starała się będzie o ekstradycję Pana Tse, by ten stanął przed sądem właśnie tam.

Według AFP - Australijskiej Policji Federalnej, The Company znana również jako Syndykat Sam Gor odpowiada za niemal 70% wszystkich narkotyków napływających do kraju.

Z uwagę na skalę całego przedsięwzięcia 56-letni Tse Chi Lop porównywany jest do meksykańskiego barona narkotykowego Joaquina “El Chapo” Guzmana.

Tse Chi Lop śledzony był przez australijską policję przez ponad dziesięć lat, zanim został zatrzymany w piątek na lotnisku w chwili gdy chciał wejść na pokład samolotu lecącego do Kanady.

W zeznaniu policji nie podano jego nazwiska, jednak stwierdzono, że nakaz aresztowania wydany został w 2019 roku. Holenderska policja działała za to na podstawie zawiadomienia Interpolu.

Rzecznik holenderskiej policji powiedział podczas piątkowego aresztowania, że był on już na liście poszukiwanych a aresztowany został na podstawie nakazu jaki otrzymali.

Reuters opublikował w 2019 roku specjalne śledztwo w sprawie Tse Chi Lopa, opisując go przy tym jako najbardziej poszukiwanego mężczyznę w Azji.

Agencja informacyjna podała szacunki ONZ, według których w 2018 roku przychód ze sprzedaży samej metaamfetaminy wynieść mogły nawet 17 miliardów dolarów.

Reuters podaje również, że operacja Kungur mająca na celu aresztowanie pana Tse obejmowała około 20 agencji z kontynentów na całym świecie, z AFP na czele.

W ostatnich latach Tse Chi Lop przemieszczał się prawdopodobnie między Makau, Hongkongiem oraz Tajwanem.

Wcześniej odsiedział wyrok dziewięciu lat w więzieniu po aresztowaniu pod zarzutem handlu narkotykami w USA w latach 90.

Jego aresztowanie zostało określone jako najważniejsze na przestrzeni dwóch dekad dla policji federalnej, co podały australijskie media.

Autor: 
Tłum. Alicja Jurałowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama