Japoński sąd odmawia przyznawania podwójnego obywatelstwa

Reklama

pt., 01/22/2021 - 10:35 -- MagdalenaL

Sąd Okręgowy w Tokio orzekł, że japońskie prawo, które nie pozwala na uzyskanie podwójnego obywatelstwa, nie jest niezgodne z Konstytucją.

Japońskie prawo regulujące kwestię obywatelstwa mówi, że po nabyciu obcego obywatelstwa na własne życzenie, rdzenni mieszkańcy tracą obywatelstwo japońskie. Podobną sprawę wniosło do sądu sześć osób, które utraciło obywatelstwo japońskie po nabyciu drugiego w Szwajcarii oraz Liechtensteinie, dokąd się przenieśli. Powodowi żądali, aby sąd potwierdził ich japońskie obywatelstwo, twierdząc, że odmowa jest równoznaczna ze złamaniem Konstytucji Japonii.

Z czwartkowego orzeczenia wynika, iż Mori Hideaki, przewodniczący sędzia w Sądzie Okręgowym w Tokio, odrzucił ich roszczenia. Powiedział, iż mimo konstytucyjnego przyzwolenia na przeprowadzenie się do obcego kraju oraz zrzeczenie się obywatelstwa japońskiego, żadne z zasad ustrojowych nie mówi o prawie do jego zachowania.

Dodał, że prawo regulujące tę kwestię pozwala na uniknięcie prawnych sprzeczności, które mogłyby wyniknąć z podwójnego obywatelstwa, oraz gwarantuje wszystkim wolność jego zmiany.

Sędzia orzekł, iż prawo to jest uzasadnione oraz zgodne z Konstytucją.

Autor: 
Tłum. Julia Karoń
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama