Indonezja: otwarcie przedsiębiorstw, podczas gdy poszukiwacze przeszukują gruzy po trzęsieniu ziemi

Reklama

śr., 01/20/2021 - 15:45 -- MagdalenaL

MAMUJU, Indonezja - W środę sklepy spożywcze, stacje benzynowe i inne sklepy zostały ponownie otwarte w dotkniętym trzęsieniem ziemi indonezyjskim mieście, gdzie gruz wciąż pokrywa ulice, a poszukiwacze nadal grzebią w rumowisku, szukając kolejnych ofiar.

Pilne potrzeby żywnościowe i wodne zostały zaspokojone, a lokalny rząd zaczął ponownie funkcjonować na wyspie Celebes w najbardziej dotkniętym mieście, Mamuju, i sąsiednim rejonie Majene, powiedział w oświadczeniu rzecznik Narodowej Agencji Łagodzenia Skutków Katastrof (ang. National Disaster Mitigation Agency), Raditya Jati.

Tysiące ludzi śpi na dworze, obawiając się wstrząsów wtórnych, a ulice Mamuju są nadal pokryte gruzem. Funkcjonariusze ochrony objechali miasto w furgonetce patrolowej z głośnikiem, wzywając ludzi do przestrzegania protokołów zdrowotnych COVID-19, ponieważ ponownie otwarte stacje benzynowe i rynki przyciągnęły duże tłumy.

Dowódca grupy zadaniowej ds. katastrof, Firman Dahlan, powiedział, że okręt szpitalny marynarki wojennej, mobilny szpital uniwersytecki i polowe ośrodki zdrowia zapewniały pomoc dla przepełnionych szpitali.

Przez trzęsienie ziemi o sile 6,2 stopnia, które uderzyło wczesnym piątkiem, zginęło łącznie 79 osób w Mamuju i 11 w Majene. Jak wynika z danych agencji, ponad 30 000 osób musiało opuścić zniszczone domy, a prawie 700 innych zostało rannych, wiele z nich odniosło poważne obrażenia.

Dahlan powiedział, że w środę w schroniskach w Mamuju i Majene w prowincji Celebes Zachodni co najmniej 12 900 ewakuowanych pozostawało w schroniskach.

Piątkowe trzęsienie ziemi było jedną z serii niedawnych katastrof, które nawiedziły Indonezję.

Tylko w tym miesiącu agencja ds. katastrof odnotowała w rozległym kraju wyspiarskim 169 katastrof o małej lub dużej skali, w tym osunięcia ziemi, powodzie, tornada, fale pływowe i trzęsienia ziemi, w wyniku których zginęło 160 osób, 965 innych zostało rannych, a ponad 802 000 zostało przesiedlonych.

W katastrofie samolotu Sriwijaya Air 9 stycznia zginęły wszystkie 62 osoby, które znajdowały się na pokładzie. Indonezja potwierdziła ponad 927 000 zakażeń i 26 590 zgonów w wyniku pandemii, najwięcej w południowo-wschodniej Azji.

Indonezja, zamieszkała przez ponad 260 milionów ludzi, jest podszyta uskokami sejsmicznymi i często uderzają w nią trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i tsunami. Coroczne powodzie monsunowe również powodują problemy, a infrastruktura transportowa jest słaba i rozciągnięta ponad możliwości.

Autor: 
Niniek Karmini, Yusuf Wahil, Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama