Wielkie porządki w Białym Domu

Reklama

pon., 01/18/2021 - 11:42 -- MagdalenaL

Niespokojne przekazywanie władzy

Czy Donald Trump opuści Biały Dom? Wielu Amerykanów zadawało sobie to pytanie choć robiło to z różnych powodów. Część z nich obawiała się, iż prezydent nie będzie chciał odejść, część zaś nie wierzyła w ostateczny wynik wyborów. Według ostatniego sondażu dla magazynu „Vox”, trzech Republikanów na czterech podważa prawomocność wyborów.

Mimo to odejście Donalda Trumpa zostało ogłoszone przez agencję prasową Reuters. Do opuszczenia Białego Domu dojdzie 20 stycznia rano. Odchodzący prezydent nie weźmie udziału w uroczystości inaugurującej prezydenturę Joe Bidena. W tym samym czasie Donald Trump zorganizuje zabawę w wojskowej bazie Andrews w stanie Maryland. Będzie można posłuchać orkiestry wojskowej i strzałów z armat oraz przejść się po czerwonym dywanie.

Od szturmu na Kapitol 6 stycznia, przekazanie władzy odbywa się w raczej niespokojny sposób. Mimo brutalności szturmujących, większość republikanów dalej podważa wyniki wyborów w Pennsylwanii i Arizonie choć sam Trump, nie przyznając się do porażki, zgodził się odejść z pełnionego, najwyższego urzędu w państwie.

W tym samym czasie, w Białym Domu, trwają przygotowania do przyjęcia nowego gospodarza. Odkurzanie dywanów idzie w najlepsze a na korytarzach piętrzą się kartonowe pudła odchodzącego mieszkańca. Cały budynek zostanie gruntownie wyczyszczony, również ze względu na epidemię Covid-19. Według telewizji CNN, przygotowanie Białego Domu na przybycie Joe Bidena może kosztować nawet pół miliona dolarów. Zwykle praca ta jest wykonywana przez personel Białego Domu, ale w tym roku ekipa Bidena obawia się, że mogły w nim przebywać osoby zarażone.

O ile w jego przyszłej siedzibie praca wre, to można powiedzieć, że prezydent elekt ociąga się trochę z mianowaniem członków swego gabinetu. Obama mianował ich już sześciu jeszcze przed zaprzysiężeniem, Trump – dwóch. Senatorom zaproponowano 32 nazwiska, ale żadne z nich nie zostało ostatecznie potwierdzone. Biden może się więc czuć trochę samotny pierwszego dnia w nowej pracy.

Autor: 
Nina Pareja, Tłum. Bazyli Chara
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama