Armin Laschet wybrany na przywódcę partii CDU

Reklama

ndz., 01/17/2021 - 00:48 -- MagdalenaL

Centrysta Armin Laschet został wybrany na przywódcę niemieckich chadeków (CDU), partii należącej do Angeli Merkel.

Podczas wirtualnej konferencji partii, Laschet który jest premierem związkowego kraju Nadrenia Północna-Westfalia, pokonał dwóch rywali.

Jest on w dobrym położeniu w wyścigu o następcę Angeli Merkel, która we wrześniu ustąpi ze stanowiska kanclerza Niemiec, po 16 latach kadencji.

Jednak musi się zmierzyć ze zmienionym krajobrazem politycznym po pandemii koronawirusa.

59-letni Laschet pokonał w drugiej turze biznesmena o poglądach konserwatywnych Friedricha Merza stosunkiem głosów 521 do 466, podczas gdy trzeci kandydat Norbert Röttgen, odpadł w poprzedniej turze.

Zastępuje on przewodniczącego partii Annegret Kramp-Karrenbauer, która po objęciu urzędu dwa lata temu nie wywiązała się ze swoich zadań jako następczyni Angeli Merkel.

Głosowanie w Niemczech odbędzie się we wrześniu jednak lider partii CDU, nie ma pewności, że zostanie kandydatem na stanowisko kanclerza.

Jeden z zastępców Lascheta - Minister zdrowia Jens Spahn, oraz Markus Söder będący liderem bawarskiej partii CSU, również mogliby ubiegać się o to stanowisko, jednak żaden z nich nie wyraził na tę chwilę chęci objęcia tej posady.

Ostateczna decyzja podjęta ma być wiosną.

Armin Laschet jest zwolennikiem Angeli Merkel i jego zdaniem zmiana kierunku partii wysłałaby złe sygnały.

W swoim przemówieniu powiedział “Zrobię wszystko by przez ten rok trzymać się razem… a później chcę upewnić się, że następny kanclerz Niemiec będzie pochodził ze związku (CDU/CSU).

Pro Imigrant i UE

Armin Laschet to niski, wesoły facet i popularny premier najbardziej zaludnionego kraju związkowego Niemiec - Nadrenii Północnej-Westfalii, który bardzo chętnie bierze udział w tradycyjnych obchodach karnawału.

Ubiega się o kandydaturę na stanowisko Angeli Merkel i przynajmniej przez pewien czas uważany był za preferowanego kandydata. Popierał ją w 2015 roku podczas kryzysu uchodźczego. Znany jest ze swojej liberalnej polityki, zamiłowania do UE oraz umiejętności solidaryzowania się ze społecznościami imigrantów.

Jednak jego wezwanie do wczesnego złagodzenia obostrzeń w związku z pandemią Covid-19 wiosną ubiegłego roku zaskoczyło wiele osób i spotkało się z ostrą dezaprobatą Angeli Merkel. Przez te wydarzenia odsunął się ze stanowiska jednak był zobowiązany do dalszej pracy w celu naprawienia szkód, które zaszkodziło jego wiarygodności politycznej.

Pytanie więc brzmi, czy partia CDU wybierze go na swojego kandydata we wrześniowych wyborach parlamentarnych na kanclerza Niemiec.

Istnieje możliwość, że niemiecki minister zdrowia Jens Spahn, wspierający dotąd Lascheta, ma ambicje wobec kancelarii. Według niedawnych sondaży to bawarski premier Markus Söder może być popularnym wyborem.

Autor: 
Tłum. Alicja Jurałowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama