Góra Semeru: wulkan podczas wybuchu wyrzuca popiół na indonezyjską wyspę Jawa

Reklama

sob., 01/16/2021 - 21:34 -- MagdalenaL

Wulkan Semeru w Indonezji podczas wybuchu wyrzucił popiół oraz dym na wysokość 5,6 km nad wyspą Jawa. Jest to najbardziej zaludniona wyspa w kraju.

Nie wydano żadnych nakazów ewakuacji i na tą chwilę nie zgłoszono żadnych ofiar.

NDMA - National Disaster Mitigation Agency, ostrzegła osoby mieszkający na zboczu góry, by zwracały uwagę na wciąż trwającą aktywność wulkaniczną.

Na nagraniu widać popiół wulkaniczny na wysokości 3676 m unoszący się nad domami.

Thoriqul Haq - lokalny urzędnik, powiedział w sobotę, że “Wioski Sumber Mujur i Curah Koboan [w gminie Lumajang] znajdują się na trajektorii gorących chmur”.

Osoby mieszkające w dorzeczu rzeki Curah Kobokan, zostały wezwane do obserwowania możliwego przepływu “zimnej lawy”. Jest to błoto, które może się pojawić w wyniku intensywnych opadów deszczu połączonych z materiałem wulkanicznym.

Władze podają, że do wybuchu doszło około godziny 17:24 czasu lokalnego.

Indonezja znajduje się na styku płyt tektonicznych, na tzw. “Pierścieniu Ognia” na Pacyfiku. Jest to powodem dużej aktywności wulkanów, oraz trzęsień ziemi.

“Wielka Góra”, jak również nazywa się Semeru to największy a zarazem jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na Jawie. Mimo wszystko, jest to bardzo popularne miejsce wśród turystów.

Podczas poprzedniego wybuchu wulkanu w grudniu ewakuowano 550 osób.

W ubiegłym tygodniu Indonezja doświadczyła wielu osunięć ziemi, śmiertelnego trzęsienia ziemi na wyspie Sulawesi oraz utraty samolotu Boeing 737 Sriwijaya Air, na którego pokładzie były 62 osoby.

Autor: 
Tłum. Alicja Jurałowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama