Co najmniej 42 ofiary śmiertelne przez trzęsienie ziemi w Indonezji, które poprzewracało budynki

Reklama

pt., 01/15/2021 - 21:21 -- MagdalenaL

MAMUJU, Indonezja - Silne, powierzchniowe trzęsienie ziemi wstrząsnęło wyspą Celebes tuż po północy w piątek, obalając domy i budynki, powodując osunięcia ziemi i zabijając co najmniej 42 osoby.

Ponad 600 osób zostało rannych przez trzęsienie ziemi o sile 6,2 stopnia, które zmusiło ludzi do ucieczki z domów w ciemnościach. Władze nadal gromadzą informacje na temat pełnej skali ofiar i szkód w dotkniętych obszarach.

Pojawiły się doniesienia o wielu ludziach uwięzionych w gruzach zawalonych domów i budynków.

W filmie opublikowanym przez Krajową Agencję Łagodzenia Skutków Katastrof (ang. National Disaster Mitigation Agency), dziewczyna uwięziona między gruzami domu wołała o pomoc i powiedziała, że słyszała głosy innych uwięzionych członków rodziny. "Proszę, pomóżcie mi, to boli", dziewczyna powiedziała ratownikom, którzy odpowiedzieli, że rozpaczliwie chcą jej pomóc.

Ratownicy powiedzieli, że do uratowania dziewczyny i innych uwięzionych w zawalonych budynkach potrzebna była koparka. Inne zdjęcia przedstawiały zerwany most oraz zniszczone i spłaszczone domy.

Trzęsienie ziemi uszkodziło część szpitala, a pacjenci zostali przeniesieni do namiotu ratunkowego na zewnątrz. Ratownicy z trudem wydobyli siedmiu pacjentów i personel, którzy zostali uwięzieni pod tonami gruzu. Po kilku godzinach z pomocą przyszła koparka, a ratownicy ostatecznie wyciągnęli cztery osoby, które przeżyły, i trzy martwe ciała.

Inny film pokazywał płaczącego ojca, proszącego o pomoc w ratowaniu swoich dzieci zakopanych pod ich obalonym domem. "Są uwięzieni w środku, proszę, pomóżcie", płakał.

Tysiące przesiedleńców zostało ewakuowanych do tymczasowych schronień.

Trzęsienie miało miejsce 36 km na południe od dzielnicy Mamuju w prowincji Celebes Zachodni, na głębokości 18 km, jak podaje amerykańska służba geologiczna.

Indonezyjska agencja ds. katastrof powiedziała, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 42, gdy ratownicy w Mamuju odnaleźli 34 ciała uwięzione w gruzach zawalonych domów i budynków.

Agencja powiedziała w oświadczeniu, że osiem osób zginęło, a 637 innych zostało rannych w sąsiedniej dzielnicy Mamuju, Majene.

Stwierdzono, że zniszczonych zostało co najmniej 300 domów i klinika zdrowia, a około 15 000 osób przebywa w tymczasowych schroniskach na terenie dzielnicy. Zasilanie i telefony były w wielu miejscach wyłączone.

Sekretarz Administracji Celebes Zachodniego, Muhammad Idris, powiedział TVOne (indonezyjska stacja telewizyjna), że biurowiec gubernatora był jednym z budynków, które zawaliły się w Mamuju, stolicy prowincji, a wiele osób pozostało tam uwięzionych.

Ratownik Saidar Rahmanjaya powiedział, że brak ciężkiego sprzętu utrudniał próby usunięcia gruzów z zawalonych domów i budynków. Powiedział, że jego zespół pracuje nad uratowaniem dziesiątek ludzi uwięzionych w ośmiu budynkach, w tym w biurze gubernatora, szpitalu i hotelu.

"Ścigamy się z czasem, by ich uratować", powiedział.

Krewni zawodzili patrząc, jak ratownicy wyciągają ciało ukochanej osoby ze zniszczonego domu w zrujnowanym Mamuju. Umieszczono je w pomarańczowym worku na zwłoki i zabrano na pochówek.

"O mój Boże, dlaczego musieliśmy przez to przechodzić?" zawołała Rina, która nie używa nazwiska. "Nie mogę uratować mojej drogiej siostry ... wybacz mi, siostro, wybacz nam, Boże!"

Prezydent Joko Widodo powiedział w telewizyjnym przemówieniu, że rozkazał swojemu ministrowi ds. społecznych i szefom wojska, policji i agencji ds. katastrof jak najszybciej przeprowadzić akcję ratunkową i poszukiwawczą.

"W imieniu rządu i wszystkich Indonezyjczyków chciałbym złożyć moje głębokie kondolencje rodzinom ofiar", powiedział Widodo.

Szef Narodowej Agencji Poszukiwania i Ratownictwa (ang. National Search and Rescue Agency), Bagus Puruhito, powiedział, że ratownicy z miast Palu, Makasar, Balikpapan i Dżakarty byli rozlokowani, aby pomóc w Mamuju i Majene.

Dwa statki z Makasaru i Balikpapanu, wiozące ratowników i sprzęt poszukiwawczo-ratowniczy, zmierzały do dotkniętych obszarów, podczas gdy samolot Herkules z zaopatrzeniem był w drodze z Dżakarty.

Puruhito kieruje już ponad 4 100 ratownikami w oddzielnej masowej operacji poszukiwawczej ofiar katastrofy samolotu Sriwijaya Air, który rozbił się w ostatnią sobotę na Morzu Jawajskim.

Wśród zmarłych w Majene były trzy osoby, które zginęły we śnie, gdy ich domy zostały spłaszczone przez trzęsienie ziemi, powiedział Sirajuddin, szef okręgowej agencji ds. katastrof.

Sirajuddin, który nie używa nazwiska, powiedział, że chociaż trzęsienie ziemi w głębi lądu nie miało potencjału spowodować tsunami, ludzie na obszarach przybrzeżnych uciekli na wyższe partie ziemi w obawie, że może do niego dojść.

Osuwiska ziemi zostały wywołane w trzech miejscach i zablokowały główną drogę łączącą Mamuju z okręgiem Majene, powiedział Raditya Jati, rzecznik agencji ds. katastrof.

W czwartek podmorskie trzęsienie ziemi o sile 5,9 stopnia uderzyło w ten sam region, uszkadzając kilka domów, ale nie powodując strat w ludziach.

Indonezyjska agencja meteorologiczna, klimatologiczna i geofizyczna, znana pod indonezyjskim skrótem BMKG, ostrzegała przed zagrożeniami wynikającymi z wstrząsów wtórnych i możliwością wystąpienia tsunami. Jej przewodnicząca zaleciła ludziom z obszarów przybrzeżnych, aby na wszelki wypadek przenieśli się na tereny wyżej położone.

Indonezja, rozległy archipelag liczący 260 milionów ludzi, jest często dotykana przez trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i tsunami, ze względu na swoje położenie na "Pierścieniu Ognia", wulkanów i linii uskoków w basenie Pacyfiku.

W 2018 roku, trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia w Palu na wyspie Celebes wywołało tsunami i spowodowało zawalenie się ziemi w zjawisku zwanym skraplaniem. Zginęło ponad 4 000 osób, a wiele z ofiar zostało zasypanych, gdy całe dzielnice zostały połknięte w opadającej ziemi.

Potężne trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim i tsunami w 2004 r. zabiło 230 tys. osób w kilkunastu krajach, w większości w Indonezji.

Autor: 
Niniek Katmini, Yusuf Wahil, Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama