Wiatr rozprzestrzenia pożar w kalifornijskich kanionach, mieszkańcy uciekają

Reklama

pt., 12/04/2020 - 20:41 -- MagdalenaL

LOS ANGELES - W czwartek potężne podmuchy wiatru pchnęły płomienie z pożaru przez kaniony południowej Kalifornii, i zmusiły mieszkańców do ucieczki w warunkach podwyższonego zagrożenia pożarowego dla większości regionu, co skłoniło przedsiębiorstwa użyteczności publicznej do odcięcia zasilania setek tysięcy domostw.

Największy pożar rozpoczął się późno w środę w domu w Orange County's Silverado, gdzie podmuchy wiatru sięgały 113 km/h.

"Gdy przybyły załogi ratunkowe dom był pochłonięty przez pożar, a wiatry były niezwykle silne i wpychały płomienie w roślinność", powiedziała Colleen Windsor, rzeczniczka hrabstwa ds. pożarów.

Ogień zajął ponad 29 kilometrów kwadratowych i pokrył szeroki obszar dymem i popiołem.

Załogi zmagały się ze stromym terenem pośród nieprzewidywalnych wiatrów Santa Ana, które przewiały płomienie na drogi główne. Dwóch strażaków zostało hospitalizowanych po tym, jak zostali ranni na miejscu zdarzenia, powiedział komendant straży pożarnej Brian Fennessy. Powiedział, że ich stan nie był od razu znany.

Niektóre domy zostały uszkodzone w pożarze i prawdopodobnie zniszczone, powiedział Fennessy. Dodał, że na początku nie mógł ustalić, ile domów zostało zniszczonych.

Kazano ewakuować tysiące mieszkańców kanionu i podgórskich dzielnic w pobliżu miasta Lake Forest - choć niektóre ewakuacje zostały później zniesione - a mieszkańcom pobliskich terenów polecono przygotować się do opuszczenia domów.

Nie było żadnego zabezpieczenia przed pożarem.

Liczne badania powiązały większe pożary w Stanach Zjednoczonych ze zmianami klimatycznymi wynikającymi ze spalania węgla, ropy naftowej i gazu. Naukowcy twierdzą, że zmiany klimatu uczyniły Kalifornię znacznie bardziej suchą, co oznacza, że drzewa i inne rośliny są bardziej łatwopalne.

Pożar Bond Fire około 80 kilometrów na południowy wschód od Los Angeles płonie w pobliżu tego samego miejsca, gdzie w październiku wybuchł pożar Silverado Fire, który zmusił dziesiątki tysięcy ludzi do ewakuacji.

Kolbi Winters powiedziała, że helikoptery latały po niebie przez całą noc, a przed świtem dostała ostrzeżenie, że być może będzie musiała ewakuować się z domu. Kilka godzin później dostała polecenie, aby się spakować i opuścić miejsce zamieszkania, i po raz drugi w ostatnich miesiącach udała się do hotelu, gdzie przebywa z partnerem, psem i kotem.

"Miałam dosłownie miesiąc, żeby spędzić miło czas w domu, zanim nastąpił kolejny pożar", powiedziała Winters. "Jeśli to nadal będzie się działo, a my się tym nie zajmiemy, pewnego dnia nie będę miała domu."

Nowy pożar wybuchł, gdy przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w Południowej Kalifornii odcięły zasilanie dziesiątkom tysięcy klientów, aby uniknąć zagrożenia pożarami podczas słynnego Santa Anas.

Przez całą sobotę obowiązywała czerwona flaga ostrzegająca przed ekstremalnym zagrożeniem pożarowym, ze względu na niską wilgotność powietrza, suche zarośla oraz wiatry, które wieją ze środkowej części kraju, powiedziała Państwowa Służba Meteorologiczna.

W środę przedsiębiorstwa użyteczności publicznej zaczęły odcinać energię elektryczną w gęsto zaludnionym regionie jako środek ostrożności, aby uniknąć wpędzenia przez podmuchy wiatru kończyn drzew w urządzenia elektryczne lub zniszczenia przez nie linii energetycznych, co w ostatnich latach wywołało niszczycielskie pożary.

Edison w Południowej Kalifornii do czwartkowego wieczoru odciął zasilanie prawie 50 000 domów i firm i rozważał odcięcie zasilania linii obsługujących około 190 000 innych klientów w siedmiu hrabstwach przez cały okres wiania wiatrów, który mógł trwać do soboty.

Była to jedna z największych awaryjnych przerw w dostawie prądu w zakładzie.

San Diego Gas & Electric wyciągnęło wtyczkę u około 55 000 klientów z kolejnymi 40 000 na celowniku.

"Zdajemy sobie sprawę, że utrata prądu jest uciążliwa i szczerze dziękujemy naszym klientom za ich cierpliwość i zrozumienie", powiedziało przedsiębiorstwo.

Kilka kilometrów na północ, płomień w pobliżu lotniska miejskiego Corona zamknął Drogę Stanową 71 i zmusił mieszkańców do przygotowania się do ucieczki.

Ewakuacja została zarządzona, gdy w pobliżu wiejskiej społeczności Nuevo w hrabstwie Riverside, około 80 kilometrów na wschód, wybuchł mały pożar.

A na południu, mały pożar w hrabstwie San Diego zagroził około 200 domom i spowodował ewakuację, zanim strażakom udało się opanować 50 procent tego pożaru. Przynajmniej jedna konstrukcja została zniszczona, a sześć innych zostało uszkodzonych, jak podaje 10 News San Diego.

Kalifornia już doświadczyła swojego najgorszego w historii roku pożarów. Spalonych zostało ponad 16 835 kilometrów kwadratowych, czyli łącznie więcej niż połączony obszar Connecticut i Rhode Island. Zginęło co najmniej 31 osób, a 10 500 domów i innych struktur zostało zniszczonych lub uszkodzonych.

Najnowsze zagrożenie pożarowe pochodzi z coraz głębiej pogrążonej w suszy Kalifornii. Praktycznie cała Północna Kalifornia znajduje się w stanie ciężkiej lub ekstremalnej suszy, podczas gdy prawie cała Południowa Kalifornia jest nienormalnie sucha lub nawet gorzej.

Autor: 
Christopher Weber, Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama