Obostrzenia ustępują za sprawą grubego portfela

Reklama

czw., 12/03/2020 - 10:21 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Obostrzenia ustępują za sprawą grubego portfela - Islandia oferuje zamożnym turystom wizy na pracę zdalną, a w Wielkiej Brytanii czas kwarantanny jest zmniejszany za pomocą opłaconego testu na koronawirusa

Osobom marzącym o pracy zdalnej w Islandii potrzebna jest obowiązująca umowa o pracę i wysokie zarobki.

Islandia znacznie ograniczyła możliwość podróży w trakcie pandemii koronawirusa. Teraz państwo wyspiarskie oferuje nawet półroczne wizy na pracę zdalną, o ile osoba ubiegająca się o nie jest wystarczająco zamożna, jak można przeczytać w serwisie Bloomberg.

Dotychczas Islandia pozwalała na wjazd jedynie turystom ze strefy Schengen, o ile godzili się oni na dwutygodniowy okres kwarantanny lub dwa testy w odstępie paru dni.

Od początku grudnia przez okres dwóch miesięcy testy na koronawirusa na granicy Islandii będą darmowe.

Na celowniku są zamożni specjaliści z Doliny Krzemowej.

Na mocy reformy wizowej mieszkańcy na przykład Stanów Zjednoczonych mogą spędzić w krainie lodu i ognia nawet pół roku.

Pomysłem było przyciągnięcie dobrze zarabiających specjalistów z Doliny Krzemowej czy San Francisco do wydawania swych pieniędzy w Islandii zamiast w swej ojczyźnie, mówi była posłanka z partii Piratów Ásta Helgadóttir w rozmowie z Bloomberg.

Mimo, że celem ułatwienia uzyskania wiz jest zachęcenie zagranicznych specjalistów do pracy zdalnej w Islandii, od kandydata do uzyskania wizy wymaga się dochodów miesięcznych o wartości co najmniej 6032 euro w przypadku samotnie przyjeżdżającej osoby lub ponad 7800 euro w przypadku przyjazdu z partnerem, jak podaje strona Icleand review.

Islandia potrzebuje dochodów z turystyki, jednak sytuacja związana z koronawirusem pogarsza się.

W Islandii, o populacji 360 tys. mieszkańców potwierdzonych jest 5289 przypadków zachorowań oraz zgłoszono 26 zgonów spowodowanych wirusem, jak wynika z monitoringu rozprzestrzeniania się pandemii przedstawionego na portalu Worldometers.info. Wg wspomnianego portalu liczba zakażeń podwoiła się od połowy września.

Przed jesienią Islandia zdawała się dobrze radzić sobie z pandemią dzięki aktywnemu testowaniu i skutecznemu namierzaniu łańcucha zachorowań. Celem złagodzenia przepisów wizowych może także być uzyskanie funduszy dla wyspy bez sprowadzania dużych ilości turystów.

Aby otrzymać wizę na pracę zdalną wymaga się również zaświadczenia o stosunku pracy. W praktyce oznacza to, że Islandia chce chronić miejsca pracy przed zagraniczną konkurencją.

Nowe przepisy wizowe będą wspierać najprawdopodobniej podróżników z białej klasy wyższej Stanów Zjednoczonych, Kanady i Nowej Zelandii, jak szacuje Helgadóttir w rozmowie z Bloomberg. Może to również wskazywać plany Islandii na przyszłość: ograniczenie masowej turystyki i więcej usług luksusowych dla nielicznych, jak szacuje Bloomberg.

Wizy na pracę zdalną zyskują popularność również w innych częściach świata.

Wizy na pracę zdalną są na świecie powszechne – oferuje je już 16 krajów w różnych częściach świata, jak informuje strona schengenvisainfo.

wizą można również podróżować bez ograniczeń w strefie Schengen, jak informuje strona schengenvisainfo.

Wielka Brytania oferuje za opłatą skrócenie kwarantanny przed świętami.

Około połowy grudnia w Anglii wejdzie w życie reforma, na mocy której czas kwarantanny dla osób przyjeżdżających z obszarów o dużym ryzyku można mniejszyć z dwóch tygodni do nawet sześciu dni.

Skrócenie czasu kwarantanny można uzyskać, o ile przed przyjazdem do kraju zarezerwuje się i opłaci test na koronawirusa wykonywany przez jedną z firm zaakceptowanych przez rząd, jak podaje gazeta The Guardian.

Po pięciodniowej kwarantannie podróżnik może zrobić test i zaraz po otrzymaniu negatywnego wyniku kontynuować podróż bez ograniczeń. Czas oczekiwania na wyniki trwa średnio od jednego do dwóch dni.

Testy wykonywane przez prywatne firmy, jak donosi BBC, kosztują w przybliżeniu 65-125 funtów.

Autor: 
Anu Kerttula , Tłum. Joanna Balcerek
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama