Obsługa klientów w food courtach

Reklama

sob., 11/28/2020 - 20:53 -- MagdalenaL

Ministerstwo Przemysłu i Handlu zasugerowało, aby w food courtach obsługiwać gości przy stołach lub wprowadzić elektroniczne menu, żeby ich nie zamykać

Ministerstwo Przemysłu i Handlu wezwało władze wszystkich regionów Rosji do jasnego uregulowania pracy food courtów w centrach handlowych, aby uniknąć ich zamykania z powodu koronawirusa - pisze „RBC” w nawiązaniu do pisma z 20 listopada podpisanego przez tymczasowego dyrektora departamentu rozwoju handlu wewnętrznego Aleksandra Lifintseva.

Wiceminister przemysłu i handlu Wiktor Jewtuchow powiedział, że przepisy zostały przesłane do regionów w celu zapoznania się z nimi i ewentualnego wykorzystania w przypadkach ograniczenia funkcjonowania food courtów. Obecnie punkty gastronomiczne są zamknięte w Sankt Petersburgu, na terytorium Krasnodaru, Kaliningradzie, Astrachaniu, Nowosybirsku i Kirowie, a także w Tatarstanie i Czuwaszii.

Proponowane rozporządzenie ma na celu zmniejszenie liczby odwiedzających punkty gastronomiczne i uniknięcie kolejek przy płaceniu za zamówienia i wydawaniu jedzenia. Zwiedzający są więc zapraszani do serwowania przy stolikach, jak w restauracji: zamówienia będą przyjmowane i wydawane przez pracownika placówki, albo goście będą wybierać jedzenie poprzez elektroniczne menu i opłacać zamówienia bezgotówkowo.
 

Dla każdej kawiarni na terenie food courtu, zgodnie z przepisami, należy wyznaczyć oddzielne strefy do siedzenia, między którymi odległość musi wynosić co najmniej 1,5 m. Każdy odwiedzający strefę gastronomiczną musi mieć dla siebie przeznaczone co najmniej 4 mkw. m. Przestrzeń ta będzie musiała być monitorowana podczas godzin pracy food courtu, a jeśli obłożenie osiągnie próg, dostęp do strefy gastronomicznej powinien zostać zawieszony.

Aby ograniczyć frekwencję, proponuje się zakazanie rozrywek w lokalach gastronomicznych. Ponadto należy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza, bez recyrkulacji wewnątrz systemu wentylacyjnego. W każdej kawiarni na obszarze gastronomicznym proponuje się zainstalowanie przezroczystych szyb ochronnych z małymi okienkami do zamówienia i wydania zamówienia. Po każdym odwiedzającym stoły i tace należy traktować środkiem dezynfekcyjnym, a w pobliżu każdej kawiarni należy zainstalować dozowniki ze środkami do odkażenia rąk.

W galeriach petersburskich już na zasadzie dobrowolności zastosowano szereg z tych środków, usuwając część siedzisk oraz instalując pojemniki z dezynfekcją stołów. Założyciel i menadżer sieci „Teremok”, Michaił Gonczarow, rozważa najbardziej wykonalne środki, takie jak oddzielenie stref i instalacja szyb ochronnych. Jego zdaniem wprowadzenie elektronicznego menu i obsługi klienta przez pracowników kawiarni brzmi bardziej jak „morderstwo dla wielu graczy rynkowych” w kontekście „bardzo niepełnego personelu”.

Igor Bukharov, prezes Federacji Restauratorów i Hotelarzy Rosji, uważa, że ​​propozycje kontynuacji funkcjonowania food courtów są lepsze niż ich zamknięcie. Według niego około 40% restauratorów straciło już swój biznes i tyle samo jest „w zawieszeniu”. „Linia niemożności odzyskania długów już dawno minęła i niektórzy zostaną usunięci z biznesu” - stwierdził.

Autor: 
Tłum. Natalia Madziąg
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama