Sieć księgarni „Respublika” ogłosiła upadłość

Reklama

pt., 11/27/2020 - 13:20 -- MagdalenaL

Sieć księgarń „Respublika” złożyła pozew do Moskiewskiego Sądu Arbitrażowego, domagając się ogłoszenia upadłości. Jak wynika z materiałów zamieszczonych na stronie internetowej sądu, wniosek wpłynął 16 listopada, termin rozpatrzenia jego nie został jeszcze wyznaczony.

Według akt arbitrażowych, od 1 kwietnia przeciwko spółce „Respublika” wniesiono ponad 40 zaskarżeń. Wydawnictwo „Eksmo” żąda więc od sieci księgarskiej ponad 122 mln rubli, a Moskiewski Sąd Arbitrażowy uwzględnił pozew w sprawie japońskiej firmy „Fujifilm” o odzyskanie ponad 60 mln rubli z sieci sklepów.

Firma 28 października poinformowała „TASS”, że ​​planuje ogłosić upadłość. Pandemia doprowadziła do spadku ruchu i przychodów ze sklepów, uniemożliwiając wywiązanie się ze zobowiązań. Jednocześnie sprzedawca nie planuje jeszcze zamykania sklepów.

„Pierwsza fala informacji o pandemii na początku marca doprowadziła do spadku ruchu w sklepach, zwłaszcza w centrach handlowych. Do połowy marca, jeszcze przed wprowadzeniem restrykcji, wypłata była większa niż zasadnicza i pod koniec miesiąca w niektórych punktach dochodziła do 90%. Od 29 marca do 1 czerwca - przez ponad dwa miesiące - wszystkie sklepy sieci przestały funkcjonować, przy czym pozostały stałe wydatki i narosły straty ”- powiedział przedstawiciel firmy „Vedomosti”.

Spółka zaznaczyła, że ​​w przypadku pandemii poziom popytu przy zakupach online wzrósł, ale wzrost ten nie był porównywalny z wielkością strat. Firma była w stanie obniżyć część kosztów wynajmu dzięki porozumieniu wielu właścicieli, ale znaczna część sklepów musiała zostać zamknięta.

Firma „Respublika” została założona w 2006 roku przez właściciela grupy produktowej „Dymov”, Vadima Dymova. Według „Unified State Register of Legal Entities”, Dymov jest właścicielem tejże firmy w 97,1%, kolejne 2,9% należy do Kirilla Kulbaba. Sklepy są otwarte w Moskwie, Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu i Nowosybirsku.

Autor: 
Tłum. Natalia Madziąg
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama