Aktor Sean Connery zmarł w wieku 90 lat

Reklama

sob., 10/31/2020 - 21:55 -- MagdalenaL

BBC podaje, że brytyjski aktor sir Sean Connery zmarł w wieku 90 lat, potwierdza to rodzina aktora. Nie podano przyczyny śmierci.

Sean Connery jako pierwszy wcielił się w postać 007 Jamesa Bonda na dużym ekranie i zagrał w siedmiu filmach o Bondzie (pierwsza filmowa adaptacja książek o Bondzie Iana Fleminga pojawiła się w telewizji w 1954 roku). Connery jest uważany za prawomocnego wykonawcę tej roli, chociaż teraz surowe traktowanie kobiet przez jego bohatera nie jest pozytywnie odbierane.

Connery dostał swoją główną rolę bez testów ekranowych. To był ryzykowny wybór, ponieważ nie był znany poza Wielką Brytanią. Jednak po pierwszym filmie o Bondzie „Doctor No” Connery stał się światową gwiazdą, pisze amerykański tygodnik „Variety”.

Connery jest zdobywcą Oscara za drugoplanową rolę w gangsterskim filmie akcji „Nietykalni”, w którym gra irlandzkiego policjanta. Connery zdobył także dwie nagrody BAFTA i trzy Złote Globy w całej swojej karierze.

W 2000 roku aktor został pasowany na rycerza i otrzymał tytuł sir. Jest również odznaczony francuskim „Orderem Narodowym Legii Honorowej” i amerykańskim medalem „Kennedy Center Honors”.

W 2003 roku Connery zakończył swoją półwieczną karierę. Przez wiele lat mieszkał poza rodzinną Szkocją i ogólnie poza Wielką Brytanią, co nie przeszkodziło mu w utrzymaniu niepodległości Szkocji i byciu członkiem Szkockiej Partii Narodowej. W 2014 roku aktor zapowiedział, że wróci do kraju dopiero po uzyskaniu niepodległości.

„Dziś nasz naród opłakuje jednego ze swoich najbardziej ukochanych synów” - powiedziała po śmierci Seana Connery'ego Nicola Sturgeon, pierwsza minister Szkocji. „Był światową legendą, ale przede wszystkim patriotą i dumnym Szkotem - jego obecność na otwarciu Parlamentu Szkockiego w 1999 r. była wyrazem miłości do kraju, w którym się urodził. Sean przez całe życie wspierał niezależną Szkocję i samych nas” - powiedziała Sturgeon.

W Hiszpanii Connery i jego żona zostali oskarżeni o uchylanie się od płacenia podatków przy sprzedaży w 1999 r. działki z willą „Malibu”, położonej w pierwszej linii od plaży w Marbelli, a także o współudział w praniu brudnych pieniędzy.

Oprócz filmów o Jamesie Bondzie Connery jest znany z ról w filmach “Morderstwo w Orient Expressie”, “Bandyci czasu”, “Nieśmiertelny”, “Imię róży”, “Indiana Jones i ostatnia krucjata”, “Polowanie na Czerwony Październik” , „Robin Hood: Książę”.

Autor: 
Tłum. Natalia Madziąg
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama