Ostatni lot Tu-154

Reklama

czw., 10/29/2020 - 17:10 -- MagdalenaL

Jak poinformowały w minioną środę rosyjskie linie lotnicze Alrosa, sztandarowa maszyna radziecka Tu-154 odbyła swój ostatni lot komercyjny.

Trzysilnikowy samolot średniego zasięgu swój pierwszy komercyjny lot wykonał w 1972 roku. W czasach Związku Radzieckiego i później obsługiwał cywilne loty krajowe. W 2013 roku zakłady lotnicze Awiakor opuściła ostatnia maszyna, której odbiorcą było rosyjskie ministerstwo obrony.

„Przykro nam, że musimy ogłosić koniec kariery jedynego pozostałego we flocie rosyjskiego lotnictwa cywilnego Tupolewa Tu-154”, podano w oświadczeniu.

Podczas ostatniego komercyjnego lotu maszyna przewiozła 140 pasażerów z rosyjskiej „stolicy diamentów”- Mirny na Rosyjskim Dalekim Wschodzie do Nowosybirska w zachodniej Syberii.

„Dziękuję Tu-154”, powiedział przedstawiciel Alrosy w opublikowanym w mediach społecznościowych filmie dokumentującym ostatnie lądowanie dodając, że „wraz z legendarną maszyną kończy się pewna era krajowej produkcji samolotów”.

Wypadkowość

Rosyjski koncern lotniczy Tupolew wstrzymał produkcję modelu Tu-154 w 2013 roku. Jedynie niewielka liczba maszyn jest nadal używana przez rosyjskie ministerstwo obrony.

Samolot znany jest z dużej liczby nieszczęśliwych wypadków. Według Sieci Bezpieczeństwa Lotniczego, w 73 katastrofach Tu-154 zginęło w sumie 2.911 osób.

W kwietniu 2010 roku Tu-154 Tupolewa rozbił się pod Smoleńskiem w zachodniej Rosji z 96 osobami na pokładzie, w tym z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim, zabijając wszystkich pasażerów i załogę.

W grudniu 2016 roku należący do armii rosyjskiej Tu-154 spadł do Morza Czarnego, w drodze do Syrii, tuż po starcie z Soczi na południu kraju.

Dochodzenie wykazało, że przyczyną wypadku był błąd pilota, który doprowadził do śmierci wszystkich 92 pasażerów, w tym wielu członków znanego chóru Armii Czerwonej.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama