W Kolorado szaleje największy pożar w historii

Reklama

pon., 10/26/2020 - 17:01 -- MagdalenaL

W amerykańskim stanie Kolorado w ciągu zaledwie kilku miesięcy odnotowano dwa nowe rekordy dotyczące pożarów. Zdjęcia satelitarne uwidaczniają piekło, a także pokazują konsekwencje katastrofy wywołanej pożarami w Kalifornii.

Nigdy wcześniej nie udokumentowano tak dużych pożarów w Kolorado i Kalifornii. 80% obszaru w zachodnich Stanach Zjednoczonych cierpi obecnie w różnym stopniu z powodu suszy, która dotyka 40 milionów ludzi. Na południowym zachodzie gleby są szczególnie suche. Czasami burze wzniecają ogień wśród suchej roślinności.

Park Narodowy Gór Skalistych jest zamknięty dla zwiedzających. W jego okolicy widać kilka pożarów. Satelita NASA Suomi NPP 16-go października sfotografował region na granicy stanów Kolorado i Wyoming w USA z kosmosu.

Pożary są szczególnie dobrze widoczne na zdjęciu w podczerwieni. Czerwone obszary pokazują aktywne pożary. Chmury dymu ujawniają obecność pożarów.

Historyczny pożar

Na zdjęciu widać tak zwany Cameron Peak Fire w Kolorado. Jest to największy pożar, jaki kiedykolwiek odnotowano w tym stanie. Płonie od 13-go sierpnia i pali grube drewno w lasach narodowych Arapaho i Roosevelt. W połowie października sytuację pogorszyły silne wiatry i uporczywa sucha pogoda.

W górach na zachód i północny zachód od Fort Collins i Estes Park spłonęło już ponad 800 kilometrów kwadratowych. To mniej więcej 1,5 raza powierzchni Jeziora Bodeńskiego. Ponad tysiąc strażaków walczy z płomieniami, udało im się opanować połowę pożaru.

Jednak silne wiatry i susza ponownie pogorszyły ostatnio sytuację. A prognozy na ten tydzień nie wróżą niczego dobrego: w Kolorado nie należy spodziewać się znacznych opadów deszczu ani śniegu. Według US Drought Monitor, 100% tertorium stanu znajduje się w stanie suszy, a około 60% jest skrajnie lub wyjątkowo suchych.

„Liczba poważnych pożarów i ekstremalnych zjawisk związanych z pożarami, jakie widzieliśmy w naszych lasach w tym roku, jest historyczna” - powiedział Monte Williams z United States Forest Service. Zdaniem naukowców przyczynia się do tego również zmiana klimatu poprzez częstsze występowanie ekstremalnych warunków pogodowych.

To już drugi raz od kilku miesięcy, kiedy pożary w Kolorado pobiły rekordy. Najpierw we wrześniu tak zwany Pine Gulch Fire o powierzchni ponad 562 kilometrów kwadratowych, pobił wcześniejszy rekord z 2002 roku. W 2002 roku około 558 kilometrów kwadratowych spłonęło podczas pożaru Hayman.

Blizna po pożarach w Kalifornii

Również w Kalifornii piętno odcisnęły ogromne pożary w tym roku. 19-go października satelita obserwacyjny Ziemi Landsat 8 udokumentował blizny po pożarze August Complex na północy stanu.

Pożar nadal nie został ugaszony, ale około 90% jest pod kontrolą. W połowie sierpnia wywołały go burze. Od tamtej pory spłonęło prawie 4200 kilometrów kwadratowych powierzchni. To mniej więcej 1,5 raza więcej niż Land Saara i jest to największy obszar, jaki pożar kiedykolwiek zniszczył w Kalifornii w ciągu jednego sezonu.

Wcześniej w 2018 roku pożar kompleksu Mendocino był uważany za największy w historii stanu. Spłonął wtedy obszar około 1900 kilometrów kwadratowych.

Według władz Kalifornii w tym roku pożary zniszczyły w stanie powierzchnię wynoszącą łącznie około 16 700 kilometrów kwadratowych. Odpowiada to mniej więcej obszarowi Turyngii. Ponad 9200 budynków zostało uszkodzonych lub zniszczonych, a 31 osób zginęło. Pięć z sześciu największych pożarów w historii Kalifornii miało miejsce w 2020 roku

Autor: 
Tłum. Aleksandra Wereska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama