Lee Kun-hee, tytan Grupy Samsung, zmarł w wieku 78 lat

Reklama

pon., 10/26/2020 - 11:34 -- MagdalenaL

Lee Kun-hee, prezes największego konglomeratu Korei Południowej, Grupy Samsung, zmarł w wieku 78 lat.

Pan Lee pomógł rozwinąć małą firmę handlową swojego ojca w potęgę gospodarczą, dywersyfikując ją w obszarach takich jak ubezpieczenia i żegluga.

Za jego życia Samsung Electronics stał się także jedną z największych firm technologicznych na świecie.

Według Forbesa był najbogatszym człowiekiem w Korei Południowej z majątkiem netto wynoszącym prawie 21 miliardów dolarów.

Samsung powiedział, że pan Lee zmarł w niedzielę z rodziną u boku, ale nie podał dokładnej przyczyny śmierci. Po ataku serca w 2014 roku mieszkał z opiekunem medycznym.

„Wszyscy w firmie Samsung będziemy pielęgnować jego pamięć i będziemy wdzięczni za podróż, którą z nim przebyliśmy” - podała firma w oświadczeniu.

Pan Lee był trzecim synem Lee Byung-chula, który założył Grupę Samsung w 1938 roku. Dołączył do rodzinnej firmy w 1968 roku i objął stanowisko prezesa w 1987 roku po śmierci ojca.

W tym czasie Samsung był postrzegany jako producent tanich, niskiej jakości produktów. Jednak pod jego kierownictwem firma wprowadziła radykalne reformy.

Pan Lee zasłynął z tego, że w 1993 roku powiedział pracownikom: „Zmieńmy wszystko oprócz naszych żon i dzieci”. Firma następnie spaliła cały zapas telefonów komórkowych, składający się z 150 000 telefonów.

Pan Lee rzadko rozmawiał z mediami i miał reputację samotnika, dzięki czemu zyskał przydomek „króla-pustelnika”.

Samsung jest zdecydowanie największym z czeboli w Korei Południowej - rodzinnych konglomeratów, które dominują w gospodarce tego kraju.

Czebole pomogły napędzić transformację gospodarczą Korei Południowej po drugiej wojnie światowej, ale od dawna były oskarżane o niejasne relacje polityczne i biznesowe.

Pan Lee był dwukrotnie skazany za przestępstwa, w tym za przekupienie byłego prezydenta Roh Tae-woo.

Zrezygnował ze stanowiska prezesa Samsunga w 2008 roku po tym, jak został oskarżony o uchylanie się od płacenia podatków i defraudację. Został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu za uchylanie się od płacenia podatków, ale w 2009 roku otrzymał ułaskawienie prezydenckie i poprowadził udaną kandydaturę Korei Południowej do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku.

Wrócił jako prezes Samsung Group w 2010 roku, ale został przykuty do łóżka przez atak serca z 2014 roku.

Syn pana Lee, Lee Jae-yong, odbył karę więzienia za rolę w skandalu korupcyjnym, który doprowadził do usunięcia z urzędu ówczesnego prezydenta Park Geun-hye w 2017 roku. W zeszłym miesiącu prokuratorzy postawili mu nowe zarzuty w związku z jego rolą w fuzji z 2015 roku.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Fudali
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama