Poznański protest przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Reklama

sob., 10/24/2020 - 13:27 -- MagdalenaL

W piątek odbył się protest przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, orzekającej nielegalność aborcji w sytuacji gdy płód jest uszkodzony. Manifestacja przebiegła pokojowo, pomimo incydentu pod Pałacem Arcybiskupim na Ostrowie Tumskim. W wydarzeniu wzięło udział około 10 tys. osób.

Protest zorganizowany przez Strajk Kobiet Poznań, Poznański Ruch Antyfaszystowski oraz Pokolenie KOD, rozpoczął się w piątek, o godzinie 17, pod Biurem Zarządu Okręgowego PiS. Uczestnicy zostali poinformowani, żeby wziąć ze sobą sznurki długości ponad dwóch metrów, które protestujący mieli trzymać za końce.

Po około 15 minutach marsz ruszył w milczeniu przez plac Cyryla Ratajskiego, ulicę 3 maja, plac Wolności, Stary Rynek, ulicę Wrocławską i podgórną, by wrócić na plac Wolności gdzie manifestacja się zatrzymała. Zgromadzeni wysłuchali przemówień i krzyczeli hasła takie jak ,,Jesteśmy silne, razem silniejsze”, ,,Ręce precz od mojej macicy” i niecenzuralne epitety pod adresem rządzących i telewizji państwowej.

Następnie protestujący udali się na Ostrów Tumski pod Pałac Arcybiskupi, gdzie manifestacja ponownie się zatrzymała. Tłum skandował hasła antyklerykalne i wzywał arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego, który entuzjastycznie przyjął decyzję TK w sprawie aborcji, do wyjścia. Na schodach znajdowali się manifestujący, fotoreporterzy oraz organizatorzy marszu. Na nagraniach udostępnionych na instagramie przez organizację LGBT+ Grupę Stonewall widać, że drzwi się uchylają i kilkoro demonstrujących wchodzi do budynku. Na prośbę służb mundurowych osoby te szybko opuściły pałac. Następnie policjanci w hełmach i z tarczami odgrodzili wejście od protestujących i dziennikarzy. Organizatorzy poprosili o zebranych o cofnięcie się. Grupa kilkunastu kontestujących, którzy chcieli wtargnąć do budynku, weszła w kłótnie z inicjatorami manifestu i zaczęła wykrzykiwać hasła antykościelne i antyliberalne. Cała sytuacja trwała około 20 minut. W tym czasie większość zebranych się rozeszła. Sytuacja skończyła się pokojowo, a manifestacja skończyła się po godzinie 20.


Policjanci odgradzający wejście do pałacu arcybiskupów, zdjęcie autora

W piątek 22 października, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zapis z ustawy o planowaniu rodziny z 1993 dotyczący przerwania ciąży w sytuacji uszkodzenia płodu, jest niezgodny z konstytucją. Defekt płodu jest najczęstszą przyczyną przerwania ciąży przez Polki. Decyzja ta stała się przyczyną demonstracji społecznych w całym kraju i spotkała się z potępieniem w mediach zagranicznych. Według sondażu IPSOS dla OKO. press z lutego 2019 roku, 53 % Polaków popiera prawo do aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży. Przeciw było 35 % ankietowanych.

 

Autor: 
Hubert Gasza
Polub Plportal.pl:

Reklama