COVID-19: Ponad 40 mln zarażonych na świecie

Reklama

pon., 10/19/2020 - 18:39 -- MagdalenaL

Jak informuje Reuters na podstawie swoich danych, na całym świecie liczba osób zarażonych koronawirusem przekroczyła w poniedziałek 40 mln. Wraz z nadejściem chłodnych dni, na półkuli północnej pandemia wyraźnie przyspieszyła.

Dane oparte są na informacjach publikowanych przez poszczególne kraje, choć eksperci uważają, że z powodu niewystarczających testów i raportów, wskaźniki zgonów i zakażeń są znacznie wyższe niż te podawane oficjalne.

W ciągu 32 dni liczba zakażonych wzrosła z 30 mln do 40 mln, w ciągu 38 dni z 20 do 30 mln, a w ciągu 44 dni z 10 do 20 mln. Rekord dziennych zakażeń padł pod koniec ubiegłego tygodnia, kiedy to po raz pierwszy na świecie liczba zarażonych przekroczyła 400.000.

W ubiegłym tygodniu, każdego dnia przybywało średnio 347.000 zarażonych, a w pierwszym tygodniu października 292.000.

Stany Zjednoczone, Indie i Brazylia to nadal trzy kraje najbardziej dotknięte przez COVID-19. Ameryka Północna, a następnie Ameryka Środkowa i Południowa stanowią łącznie około 47,27% wszystkich zakażeń na świecie, czyli prawie połowę.

Restrykcje

Europa stanowi obecnie 17% wszystkich zakażeń i prawie 22% wszystkich ofiar śmiertelnych COVID-19. Każdego dnia w Europie przybywa ponad 150.000 chorych.

W wielu krajach, w tym we Włoszech, Holandii, Niemczech, Austrii, Polsce, Ukrainie, Cyprze i Czechach odnotowano rekordowe dzienne liczby zarażeń.

Kraje europejskie ponownie zaostrzają restrykcje, wprowadzając na przykład częściowy lockdown. Francja wprowadziła godzinę policyjną.

W sobotę, w Indiach było ogólnie 7,43 mln zarażonych, choć po raz pierwszy od półtora miesiąca, dzienna liczba zakażeń spadła poniżej 800.000.

Iran jest na Bliskim Wschodzie krajem najbardziej dotkniętym pandemią. W Teheranie, do trzech tygodni przedłużono ograniczenia i lokalny lockdown. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 to ponad 30.000.

Mniej więcej na początku pandemii, w wyniku powikłań po COVID-19 zmarło 1,1 mln ludzi. Ogólna śmiertelność z powodu choroby wynosi około 2,8%.

Jeden z przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegł, że zanim zostanie zastosowana skuteczna szczepionka, liczba zgonów spowodowanych przez COVID-19 może podwoić się na całym świecie do 2 mln. Ofiar śmiertelnych przybędzie, jeśli świat nie zjednoczy się i nie podejmie skoordynowanych wysiłków, by powstrzymać pandemię.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama