Irańska prawnik zajmująca się prawami człowieka kończy strajk głodowy

Reklama

wt., 09/29/2020 - 16:04 -- MagdalenaL

Prawie 50 dni trwał strajk głodowy Nasrin Sotudeh, który miał na celu walkę o lepsze warunki więzienne w czasach pandemii koronawirusa. Odwołała swój strajk z powodów zdrowotnych.

 

Więziona w Iranie prawniczka działająca na rzecz praw człowieka Nasrin Sotudeh po prawie 50 dniach zakończyła strajk głodowy. „Z powodu krytycznego stanu jej zdrowia, wczoraj Nasrin postanowiła przerwać strajk”, napisał na Twitterze jej mąż Resa Chadan. Jej stan zdrowia wzbudzał obawy.

Sotudeh była wcześniej leczona w szpitalu w Teheranie z powodu niewydolności serca. Po pięciu dniach w czwartek została wypuszczona i wróciła do słynnego więzienia Ewin. Poprzez strajk głodowy 57-letnia prawniczka i działaczka na rzecz praw kobiet chciała zaprotestować przeciwko warunkom więźniów politycznych w czasach pandemii koronawirusa.

Sotudeh jest oskarżona o „wrogą wobec państwa propagandę”. Istnieją różne informacje na temat jej kary pozbawienia wolności. Zgodnie z informacjami podanymi przez jej męża została ona skazana przez sąd rewolucyjny w 2018 roku na 33 lata i 6 miesięcy więzienia oraz 148 batów. Więzienie informowało, że musi tam spędzić co najmniej 12 lat. Później mówiono także o 38 latach.

Sotudeh zaprzeczyła w sądzie wszystkim stawianym jej zarzutom. Angażuje się pokojowo w prawa kobiet i działania przeciwko karze śmierci w kraju. Ona i jej mąż należą do najbardziej znanych obrońców działających na rzecz praw człowieka w Iranie.

Autor: 
Tłum. Aleksandra Wereska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama