Po całodniowej rodzinnej uroczystości już 1700 mieszkańców Bielefeld jest na kwarantannie

Reklama

wt., 09/29/2020 - 15:47 -- MagdalenaL

 

Dotyczy to całych klas lub roczników w kilku szkołach w mieście. Z powodu rotacji gości na uroczystości ponad tysiąc osób w Bielefeld znajduje się w izolacji. Przed centrum robienia testów tworzą się kolejki.  Gimnazja, zespoły szkół, a także szkoła zawodowa cierpią z powodu ograniczeń, łącznie jest to dziesięć placówek na terenie całego miasta: W Bielefeld (Nadrenia Północna-Westfalia) władze walczą z wybuchem koronawirusa na wielką skalę.

W niedzielę wieczorem, jak i w dzień poprzedni, podano, że liczba znanych zakażeń z  związku z prywatną uroczystością w mieście wynosi 36. Nakazy kwarantanny w szkołach dotyczą zarówno jednej lub kilku klas i roczników, jak i nauczycieli. Łącznie prawie 900 osób – uczniów i nauczycieli – przebywa na kwarantannie w związku z tą sprawą, poinformowano w weekend.

W poniedziałek liczby szybko wzrosły. Lokalne gazety pisały o około tysiącu osób przebywających na kwarantannie, gazeta Bild o 1200, niektóre pisały nawet o 1500 osobach. W poniedziałek po południu rzecznik miasta podał jeszcze wyższą liczbę: obecnie na kwarantannie przebywa 1700 mieszkańców Bielefeld.

„Westfalen Blatt” pisał o długiej kolejce samochodów przed tzw. centrum testowym drive-in w mieście. Obecnie nie zaleca się korzystania z tego centrum. „Centrum testowe jest przepełnione, a ruch się kumuluje”, napisano w komunikacie.

Gazeta chce również wiedzieć, co wydarzyło się na uroczystości rodzinnej, którą uznaje się za źródło zarażeń. Zgodnie z tym było to przyjęcie urodzinowe, które odbyło się mieszkaniu prywatnym. Impreza zaczęła się rano i trwała do wieczora.

Goście z każdej grupy wiekowej w jednym miejscu

 Raport dosłownie stwierdza: „Była duża rotacja ludzi, którzy wciąż przychodzili”. Stawia to władze przed problemem, ponieważ całkowita liczba gości i drogi ich kontaktu są trudne do wyobrażenia. Byli to goście w każdym wieku.

 

Wraz z kontynuacją dalszych działań można spodziewać się wzrostu liczby osób zmuszonych do przebywania w izolacji.

Sprawa wywołuje poruszenie wśród władz wschodniej Westfalii. Szef lokalnego sztabu kryzysowego, Ingo Nürnberger (SPD), jest cytowany przez „Westafalen Blatt” słowami: „Nie ma żadnych przepisów dotyczących prywatnych uroczystości, są tylko zalecenia. I oczywiście jest też zdrowy rozsądek. W czasach pandemii nie jest rozsądnym przyjmowanie w jednym mieszkaniu kilkudziesięciu osób”.

W sumie w Bielfeld (334 000 mieszkańców) jest obecnie 130 zarażonych, według szacunków Związkowego Centrum Zdrowia w Nadrenii Północnej-Westfalii

Autor: 
Tłum. Aleksandra Wereska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama