Nowy najbogatszy człowiek w Chinach jest potentatem wody butelkowanej

Reklama

sob., 09/26/2020 - 11:01 -- MagdalenaL

Najbogatszą osobą w Chinach został potentat wody butelkowanej, zrzucając założyciela portalu Alibaba, Jacka Ma, z piedestału. Zhong Shanshan założył Nongfu Spring w 1996 roku w prowincji Zhejiang na wschodnim wybrzeżu Chin.

Indeks miliarderów Bloomberga plasuje teraz Shanshana na pierwszym miejscu z majątkiem w wysokości 58,7 miliarda dolarów.

Niedawne notowanie jego firmy produkującej wodę butelkowaną na giełdzie oraz kontrolny pakiet akcji producenta szczepionek pomogły mu zwiększyć fortunę.

Nazywany „Samotnym Wilkiem”, pan Zhong jest obecnie drugą najbogatszą osobą w Azji po Mukeshu Ambanim z Indii, miliarderem stojącym za Reliance Industries.

Pan Zhong zajmuje obecnie 17. miejsce na liście 500 najbogatszych ludzi na świecie.

Większość nowych miliarderów w Chinach pochodzi z branży technologicznej. Jednak rosnące napięcia między Chinami a USA w związku z Huawei, TikTok i WeChat spowodowały spadek wyceny chińskich akcji spółek technologicznych.

Chiński sektor spożywczy rywalizuje teraz z przemysłem technologicznym o produkcję najbogatszych biznesmenów w kraju.

W kwietniu spółka Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise pana Zhonga weszła na chińską giełdę. Jego pakiet kontrolny akcji firmy sprawił, że ogólny majątek Zhonga wzrósł do sierpnia aż o 20 miliardów dolarów.

Firma farmaceutyczna twierdzi, że nawiązała współpracę z dwoma uniwersytetami w celu opracowania kandydata na szczepionkę do walki z Covid-19.


Zhong Shanshan założył Nongfu Spring w 1996 roku

Czerwone nakrętki

Na początku tego miesiąca akcje Nongfu Spring wzrosły o 54% pierwszego dnia po wejściu na giełdę w Hongkongu.

Butelki Nongfu Spring z czerwonymi nakrętkami są sprzedawane w całym kraju, od małych sklepów po luksusowe hotele. Firma sprzedaje również herbaty, smakowe napoje witaminowe i soki.

Udane notowanie na giełdzie sprawiło, że Zhong znalazł się w pierwszej trójce najbogatszych ludzi w Chinach, obok pana Ma z Alibaby i szefa firmy Tencent, Pony Ma.

Jednak kryzys akcji spółek technologicznych w tym tygodniu spowodował, że chiński potentat awansował w rankingach bogactwa.

Zhongowi może nie udać się wyprzedzać pana Ma, który zajmował pierwsze miejsce przez ostatnie sześć lat, na długo.

Wspierana przez Alibabę Ant Group ma wejść na giełdy w Chinach i Hongkongu w przyszłym miesiącu, co jeszcze bardziej zwiększy majątek lidera technologii.

Ant Group zajmująca się płatnościami online mogłaby zarobić Ma około 28 miliardów dolarów, gdyby firma osiągnęła wycenę 250 miliardów dolarów, do której dąży.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Fudali
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama