Chiny chcą osiągnąć neutralność klimatyczną do 2060 roku

Reklama

czw., 09/24/2020 - 14:40 -- MagdalenaL

Po raz pierwszy Chiny wyznaczyły docelową datę neutralności klimatycznej. Prezydent Xi powiedział na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, że zostanie ona osiągnięta za 40 lat. Oczekuje się, że poziom emisji CO2 osiągnie szczyt przed 2030r.

 

W swojej wiadomości wideo skierowanej do Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku głowa państwa Xi Jinping ogłosił: „Dążymy do punktu zwrotnego w zakresie emisji CO2 przed 2030r. i w zakresie neutralności węglowej przed rokiem 2060”. W ten sposób ponownie poparł Paryskie Porozumienie Klimatyczne z 2015 roku. Pod pojęciem neutralności klimatycznej należy rozumieć to, że stosowanie paliw kopalnianych, czy działalność człowieka nie ma żadnego wpływu na stężenie dwutlenku węgla w atmosferze i tym samym nie jest szkodliwe dla klimatu.

Chiny są największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych i odpowiadają za około jedną czwartą globalnych emisji. Rząd w Pekinie po raz pierwszy podał do wiadomości publicznej datę neutralności klimatycznej. Niemcy i cała Unia Europejska postawiły sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050.

Nieco ponad tydzień temu Unia Europejska na szczycie online wezwała Republikę Ludową do osiągnięcia neutralności najlepiej do roku 2050, ale nie później niż do 2060. Jak dotąd Chiny zapewniły jedynie w Paryskim Porozumieniu Klimatycznym, że poziom ich emisji osiągnie szczyt „około roku 2030”. Jednak od dawna liczono, że Chiny osiągną ten cel wcześniej. Unia Europejska wezwała też Chiny, żeby dążyły do niego już w roku 2025. Chiny zwiększą swój wkład w wywiązanie się z postanowień Paryskiego Porozumienia Klimatycznego podejmując „bardziej zdecydowane środki”, obiecał Xi Jinping.

Obrońcy klimatu wiwatują

Fakt, że prezydent Xi ogłosił punkt zwrotny „przed” rokiem 2030, został powitany przez obrońców klimatu jako ważny krok – także, jako cel neutralności klimatycznej. „To jest przełom w międzynarodowej dyplomacji klimatycznej”, mówi Lutz Weischer z Organizacji Rozwoju i Środowiska Germanwatch. Określił również zapowiedź Xi jako sukces europejskich wysiłków na rzecz ochrony klimatu. „To pokazuje, że Unia jest wystarczająco silna, aby nakłonić inne duże państwa do zwiększenia ochrony klimatu, jeśli sama prowadzi poważną politykę klimatyczną”. „Bez propozycji Komisji Europejskiej, aby zwiększyć cel klimatyczny na rok 2030 o plus minus 55%, Chiny nie zrobiłyby niczego”, wyjaśnia Weischer. „Ale teraz mamy do czynienia z tendencją wzrostową”. Ekspert ds. klimatu Joeri Rogelj z Grantham Institute w Londyńskim Imperial College określił zapowiedź Xi jako „nieoczekiwane i pouczające”. To „decydujący moment” w globalnych wysiłkach na rzecz ochrony klimatu.

Autor: 
kle/AL (afp, dpa, ape) (tłum. Aleksandra Wereska)
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama