W Rumunii zakopano pod domem skradzione książki o wartości 2,7 miliona euro

Reklama

pon., 09/21/2020 - 18:25 -- MagdalenaL

Pod podłogą jednego z domów na rumuńskiej wsi odkryto około 200 „białych kruków” o łącznej wartości ponad 2,5 miliona funtów (2,7 miliona euro). Według policji złodzieje ukradli je z magazynu w Londynie.

Policjanci odkryli książki w środę, kiedy przeszukiwali domu w okręgu Neamț w północno-wschodniej Rumunii. Wśród „wyjątkowo drogocennych” pozycji znalazły się między innymi pierwsze wydania dzieł Galileusza oraz Isaaca Newtona – informuje BBC.

W styczniu 2017 roku złodzieje przemycili książki z magazynu. Londyńska policja metropolitalna podała w oświadczeniu, że złodzieje wycięli dziurę w dachu magazynu w Feltham, a następnie uniknęli czujników. Według informacji policji mężczyźni należą do rumuńskiej zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupa jest odpowiedzialna za serię włamań do magazynów na terenie całej Wielkiej Brytanii. Śledczy twierdzą, że odkrycie nastąpiło po tym, gdy od czerwca 2019 roku policja przeprowadziła przeszukania pod 45 adresami w Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz we Włoszech. Jak dotąd postawiono zarzuty trzynastu osobom, z których dwanaście już przyznało się do winy.

Również szkice autorstwa Goi

Wśród kosztowności znajduje się kilka dzieł sztuki o niezwykle wysokiej wartości, w tym notatki autorstwa Dantego Alighieri oraz szkice hiszpańskiego malarza Francisca de Goi, a także prace Galileusza i Isaaca Newtona z XVI i XVII wieku.

„Te książki są niezwykle cenne i co istotniejsze, niezastąpione i bardzo ważne dla międzynarodowego dziedzictwa kulturowego” – powiedział Andy Durham z jednostki specjalnej policji metropolitalnej.

Książki miały zostać sprzedane na aukcji w Las Vegas

Dzieła były przechowywane w magazynie, ponieważ wkrótce miały zostać przewiezione na wyjątkową aukcję książek w Las Vegas. Jak donosi agencja prasowa AFP, to wówczas złodzieje przebili się przez dach magazynu w Feltham, niedaleko lotniska Heathrow, i spuścili się dwanaście metrów w stronę podłogi, całkowicie omijając czujniki ruchu.

Śledczy są zdania, że rumuński gang sprowadza swoich członków do Zjednoczonego Królestwa w celu popełniania różnych działań przestępczych. Następnie wracają oni do Rumunii, a skradzione przedmioty podróżują razem z nimi. Mówi się, że grupa może być powiązana z kilkoma rumuńskimi rodzinami przestępczymi, które są częścią kryminalnego gangu Clamparu.

 

 

Autor: 
N. Š. (tłum. Małgorzata Pabich)
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama