Białoruś: Zatrzymania wśród protestujących w Mińsku

Reklama

pon., 09/21/2020 - 12:48 -- MagdalenaL

W niedzielę miały miejsce aresztowania wśród protestujących w stolicy Białorusi, Mińsku. Ludzie gromadzili się domagającsię dymisji prezydenta Aleksandra Łukaszenki, którego zwycięstwo w sierpniowych wyborach zostało sfałszowane. Jak informują agencje, setki policjantów i żołnierzy zostało rozmieszczonych na ulicach, aby zapobiec kolejnemu masowemu protestowi przeciwko Łukaszence. Niepokoje w Mińsku trwają nieprzerwanie szósty tydzień.

 

Żołnierze z bronią szturmową stoją przed Pałacem Republiki i na pobliskich ulicach. Marsze protestacyjne kierują się ku centrum miasta.Władze zamknęły stacje metra i zawiesiły usługi operatora telefonii komórkowej.

Wzmocniona ochrona pilnuje pałacu prezydenckiego

Przed pałacem prezydenckim, przed którym, według agencji, dwukrotnie sfilmowano 66-letniego Łukaszenkę paradującego z kałasznikowem, jest mnóstwo policji.Zdaniem Unii Europejskiej, wybory 9 sierpnia nie były „ani wolne, ani uczciwe”. Potępiono przemoc wobec demonstrantów, którą określono jako „nieproporcjonalną i niedopuszczalną”.Będący u władzy od 26 lat Łukaszenka twierdzi, że protesty są spiskiem mocarstw zachodnich. Niedawno (podobno) otrzymał 1,5 mld euro pomocy od swojego rosyjskiego sojusznika.Na Białorusi protesty odbywają się codziennie, od dnia spornych wyborów. Według raportów agencji, w miniony weekend wyszło na ulice Mińska co najmniej 100 000 osób.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama