Załoga „Alan Kurdi” ratuje 114 osób przed niebezpieczeństwami na morzu

Reklama

pon., 09/21/2020 - 11:40 -- MagdalenaL

Ludzie byli na dwóch łodziach na Morzu Śródziemnym, przekazała niemiecka organizacja pomocowa Sea-Eye. Akcja pomocowa prowadzona była przez załogę" Alan Kurdi". Nie jest jasne, kto przyjmie uchodźców.

Była to pierwsza eksploatacja statku "Alan Kurdi" po czteromiesięcznej przerwie, po zatrzymaniu go przez władze włoskie z powodu rzekomych usterek technicznych. Po pierwsze, strażnik zauważył przeciążoną łódź z 90 osobami uciekającymi z Libii, powiedział Sea-Eye. Zostali zabrani na pokład i zaopiekowali się nimi. Po tym jak uciekinierzy zgłosili się na kolejne łodzie, poszukiwania były kontynuowane. Po krótkim czasie załoga odkryła kolejną łódź z 24 osobami na pokładzie Sea-Eye.

W sumie na "Alan Kurdi" uratowano 114 osób, w tym osiem kobiet i osiem dzieci. W ambulatorium opiekowaliby się czterema osobami, w tym kobietą w ciąży.

"Z obawy przed porwaniem przez libijskie bojówki, ludzie ci nie wysłali pogotowia ratunkowego", wyjaśnił przewodniczący organizacji pomocowej z Ratyzbony, Gorden Isler. Odkrycie łodzi uchodźców było "mało prawdopodobnym szczęściem". Ani władze libijskie, ani europejskie ośrodki koordynacji ratownictwa nie zareagowały na doniesienia alarmowe ze statku „Alan Kurdi”.

Czy UE okaże więcej solidarności?

Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson przedstawi w przyszłą środę swoje plany dotyczące reformy polityki azylowej i migracyjnej, które były kilkakrotnie przekładane. Wzywa do stworzenia solidarnego systemu postępowania z uchodźcami w UE". Wszystkie państwa członkowskie muszą pomóc, gdy jedno państwo członkowskie znajduje się pod presją, gdy wiele osób szuka ochrony", powiedział Johansson.

W związku z oporem kilku państw UE wobec przyjmowania osób ubiegających się o azyl Johansson powiedział, że państwa muszą zastanowić się nad możliwymi "rodzajami pomocy". Szczególnie tzw. Grupa Wyszehradzka z Węgier, Polski, Czech i Słowacji odrzuciła w ostatnich latach redystrybucję uchodźców w UE.

 

Autor: 
Elżbieta Słowińska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama