PSL o "Piątce dla zwierząt": To atak na wolność gospodarczą

Reklama

pon., 09/21/2020 - 08:42 -- zzz

"​Nowela ustawy o ochronie zwierząt to atak na zasady wolności gospodarczej i przewidywalności w gospodarce i PSL zrobi wszystko, by ją zmienić" - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Polityk wziął udział w dożynkach w Spale w województwie łódzkim.

To atak na zasady wolności gospodarczej i przewidywalności w gospodarce, które powinny być podstawowymi. Będziemy udzielać wsparcia. Jako jedyna formacja głosująca przeciwko (nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - red.), bo np. Konfederacja nie ma swojej reprezentacji w Senacie, będziemy robić wszystko, by zmienić tę ustawę. Będziemy też wnioskować do prezydenta o jej zawetowanie, gdyby w takim kształcie przeszła przez Senat - mówił szef PSL.

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Według Kosiniaka-Kamysza, mieszkańcy polskiej wsi nie spodziewali się takiej sytuacji i obecnie przychodzą do "ludowców" z prośbą o wsparcie.

I my go będziemy udzielać, bo od 123 lat jesteśmy po stronie tych, którzy ciężko pracują, gospodarują, dbają o polską ziemię. Rozmawiałem już z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, aby jak najrzetelniej Senat pracował, bo tryb pracy Sejmu był niedopuszczalny, a zgoda części opozycji - Platformy Obywatelskiej i Lewicy - na ten tryb postępowania i przyjmowanie tej ustawy w ciągu 24 godzin jest złamaniem ich obietnic, że będą stać na straży konstytucji

zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz

Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że senatorzy będą mieć inne podejście do nowelizacji ustawy. 

Jesteśmy przygotowani na wysłuchanie publiczne, które najprawdopodobniej odbędzie się w środę - dodał szef PSL. Polityk zaprosił "na dyskusje i porady" wszystkich zainteresowanych ustawą. Propozycja Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczy zwłaszcza tych, którzy np. wzięli kredyty czy podpisali kontrakty i znajdą się na skraju bankructwa, jeśli "Piątka dla zwierząt" wejdzie w życie w obecnym kształcie. Szef PSL obiecał im pomoc prawną.

 

Obraz może zawierać: tekst „Głosowanie nr 130 na 17. posiedzeniu Sejmu dnia 18-09-2020 godz. 00:54:46 Pkt 28. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, o zmianie ustawy o ochronie zwierząt Głosowało 449 posłów Za 356 Przeciw 75 Klub/Koło Liczba czł. Wstrzymało się PiS 18 Głosowało Nie głosowało 11 Za 235 KO 229 Przeciw 134 176 Wstrzymało się Lewica 38 133 Nie głosowało 15 48 128 4 48 PSL-Kukiz15 6 48 1 30 26 1 Konfederacja 11 2 niez. 22 11 2 2 11 2 2”

Syndrom Bambiego! Choroba XXI wieku przesadnych miłośników zwierząt, na którą zapadł Jarosław Kaczyński

Wyidealizowane postrzeganie zwierząt jako istot, które są bezbronne, czyste i nieporadne zostało dostrzeżone już w 1972 r. i zdefiniowane jako Syndrom Bambiego. Nazwa tego zjawiska wzięła się od animowanego filmu familijnego Bambi. W pierwszej fazie istnienia termin bambinizm odnosił się do zniekształconego postrzegania zwierząt wyłącznie przez dzieci. Obecnie zjawisko to określa wyidealizowane postrzeganie przyrody – głównie przez ludzi zamieszkujących duże aglomeracje.

Syndrom Bambiego zakłada, że człowiek jest intruzem i największym zagrożeniem dla przyrody. Ignorowane są podstawowe, często brutalne prawa, którymi rządzi się dzika natura. Zjawisko to bierze się z braku podstawowej wiedzy na temat fauny i flory oraz życia z dala od natury. Coraz częściej jedynym źródłem informacji na temat środowiska są media, gdzie triumfuje infantylizacja i idealizacja przyrody. O tym jak silnie zjawisko bambinizmu utrwaliło się w społeczeństwie może świadczyć między innymi fakt, umieszczenia myśliwego z kreskówki o Bambim, w dwudziestce największych filmowych złoczyńców w historii kina. Takie zestawienie przygotował w 2003 r. Amerykański Instytut Filmowy na stulecie kinematografii.

 

Autor: 
Katarzyna Wójcik
Źródło: 

rmf24/plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama