Prosumenci, którzy produkują prąd z paneli słonecznych nie będą musiały słać deklaracji fiskusowi

Reklama

pt., 09/18/2020 - 12:00 -- zzz

 

Osoby, które produkują prąd z paneli słonecznych nie będą już musiały prowadzić ewidencji i słać deklaracji do fiskusa. Ten męczący obowiązek zniknie wraz z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym. Nie dopełniała go zresztą większość prosumentów.

 

Eksperci podatkowi cytowani przez "Dziennik Gazetę Prawną" zwracają uwagę na fakt, że zdecydowana większość osób produkujących prąd z małych paneli słonecznych o takim przepisie nie słyszała. A wymaga on, by prosument (jednocześnie producent i konsument energii) zarejestrował swoje panele w urzędzie skarbowym a następnie regularnie składał deklaracje podatkowe związane z produkcją prądu.

Deklaracje te są zresztą bez znaczenia, bo sprzedaż prądu z własnego źródła o mocy nieprzekraczającej 1 megawata jest zwolniona z akcyzy. To po prostu produkowanie niepotrzebnych dokumentów.

Zresztą – jak pisze "DGP" – same urzędy skarbowe obowiązku przesyłania takich deklaracji nie egzekwowały. Wszelkie dane dotyczące produkcji energii może zresztą dostać (i regularnie dostaje) od dystrybutorów.

O deklaracjach przypomniało sobie za to Ministerstwo Finansów. Teoretycznie za ich niewysyłanie prosumenci mogliby zostać ukarani grzywnami w wysokości 240 tzw. stawek dziennych – czyli nieco ponad 20 tysięcy złotych.

Ministerstwo planuje jednak wprowadzić nowelizację, która zdejmie z prosumentów obowiązek produkowania niepotrzebnych dokumentów. Co ważne – oficjalnie twierdzi, że nikogo nie zamierza ścigać za niewysłanie deklaracji do tej pory.

Rynek fotowoltaiki rozwija się w Polsce najszybciej ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii - wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej. Pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych zajmujemy piąte miejsce w Europie.

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

monay

Polub Plportal.pl:

Reklama