Google chce czerpać energię wyłącznie ze źródeł bezemisyjnych

Reklama

wt., 09/15/2020 - 21:16 -- zzz

Google ogłosił, że do 2030 roku w centrach danych i biurach na całym świecie będzie używać wyłącznie energii bezemisyjnej, Gigant technologiczny podkreśla, że to większe wyzwanie niż równoważenie zużycia energii konwencjonalnej i odnawialnej.

Firma osiągnęła neutralność pod względem emisji CO2 w 2007 roku. Od 2017 roku całość zużycia energii elektrycznej Google’a jest pokrywana zakupami energii ze źródeł odnawialnych. Jak twierdzi, czyni to z niej największego na świecie korporacyjnego nabywcę energii odnawialnej.

Google dokonał też zakupów offsetów węglowych wysokiej jakości, by zrekompensować wszystkie emisje wynikające z prowadzonej działalności do 2007 roku, kiedy stał się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że ślad węglowy netto korporacji za cały okres funkcjonowania firmy jest obecnie równy zeru.

Teraz, do 2030 roku, Google planuje prowadzić swoją działalność tylko w oparciu o energię bezemisyjną.

“Jesteśmy pierwszą tak dużą organizacją, która stawia sobie taki cel i chcemy być pierwszą, która tego dokona” – deklaruje Google.

Energia w centrach danych i biurach Google’a będzie odtąd bezemisyjna non-stop (bez względu na warunki atmosferyczne czy porę dnia).

Coś takiego umożliwiają nowe trendy w rozwoju bezemisyjnych technologii. Google zainwestuje w rozwiązania, które umożliwią na przykład integrowanie źródeł energii wiatrowej i słonecznej oraz zwiększanie wykorzystywania energii przechowywanej w akumulatorach.

Trwają też prace nad sposobami zastosowania sztucznej inteligencji do lepszego przewidywania i optymalizacji zapotrzebowania na energię elektryczną.

Nowe inwestycje korporacji pozwolą na uzyskanie pięciu gigawatów bezemisyjnej energii do roku 2030 w jej rejonach produkcyjnych.

“Spodziewamy się, że przyczyni się to do pobudzenia inwestycji w czystą energię o wartości ponad 5 mld USD, pozwoli zredukować emisje odpowiadające usunięciu z dróg ponad miliona samochodów rocznie, jak również stworzy ponad 8000 miejsc pracy związanych z czystą energią” – deklaruje Google.

 

Google zatrudnia ponad 50 tys. osób na całym świecie. Alphabet, właściciel m.in. Google, jako czwarta spółka notowana na giełdzie osiągnął kapitalizację w wysokości biliona dolarów.

Polskie biuro Google rozpoczęło działalność w 2005 roku w Warszawie i jest obecnie największym i głównym biurem firmy na Europę Środkową i Wschodnią.

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

300gospodarka/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama