Prezydent Brazylii nazywa amazońskie pożary „kłamstwem” pomimo wzrostu płomieni

Reklama

pt., 08/14/2020 - 09:50 -- MagdalenaL

Lasy deszczowe są zbyt wilgotne, by się zapalić, sugeruje skrajnie prawicowy prezydent, odrzucając dowody jego własnego rządu.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro uparcie twierdzi, że w lasach deszczowych Amazonii nie ma żadnych pożarów, uznając dowody przedstawione przez jego własny rząd, ukazujące tysiące pożarów, za „kłamstwo”. Prawicowy populista od dawna opiera się dowodom ewidentnie wskazującym, że największy na świecie las deszczowy trawi pożar, a za większość zniszczeń odpowiedzialne są wyrąb lasu i rolnictwo.

Brazylijska agencja badań kosmicznych „Inpe” stwierdziła, że sierpniowe pożary osiągnęły najwyższy od dziewięciu lat poziom w 2019 r. Naukowcy spodziewają się, że skala pożarów w tym roku będzie jeszcze większa.

Według agencji w ciągu pierwszych 10 dni sierpnia odnotowano ponad 10 000 pożarów, o 17 procent więcej, niż w tym samym okresie rok temu.

Jednak w przemówieniu do przywódców Ameryki Południowej Bolsonaro powiedział, że zagraniczni przedstawiciele, którzy podróżowali do najbardziej oddalonych miast w regionie, nie zobaczą żadnych śladów pożarów.

„Nie znajdą żadnych śladów po pożarach i ani hektara wylesionych obszarów.” - powiedział Bolsonaro na spotkaniu członków Paktu Leticia, porozumienia między krajami Amazonii w związku z ochroną lasów deszczowych. „Plotka, że Amazonia stoi w płomieniach jest kłamstwem i musimy walczyć z nią prawdziwymi liczbami”.

Następnie zasugerował, że ponieważ Amazonia jest lasem wilgotnym, to nie mogła się zapalić. Twierdził też, że media i zagraniczne rządy przedstawiają fałszywą narrację na temat tego cudu natury.

Eksperci podają, że pożary nie są naturalnym zjawiskiem w lasach deszczowych, ale są zwykle spowodowane przez człowieka w celu oczyszczenia ziemi na pastwiska.

Wcześniej w tym miesiącu analiza przeprowadzona przez grupę rzeczników Greenpeace Brazil stwierdziła, że w zeszłym miesiącu odnotowano łącznie 6803 pożarów w lasach deszczowych Amazonii, w porównaniu do 5318 w tym samym miesiącu 2019 roku. „To bardzo zły znak” - powiedziała Ane Alencar, dyrektor naukowy w Amazońskim Instytucie Badań Środowiska. „Możemy spodziewać się, że sierpień będzie trudnym miesiącem, ale wrzesień jeszcze gorszym”.

Autor: 
Vincent Wood; Tłumaczenie: Izabela Siekańska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama