Fala upałów oraz silne burze nadal trapią Wielką Brytanię

Reklama

czw., 08/13/2020 - 12:33 -- AleksandraJ

Dla większości rejonów wysp brytyjskich utrzymują się zagrożenia burzami.

W środę ostrzeżenia przed burzami utrzymywały się dla większości terytorium Wielkiej Brytanii, ponieważ intensywne upały w Anglii nie wykazały żadnych oznak słabnięcia.

Na początku było ciepło i słonecznie, ale poziom wilgoci wzrasta i przynosi ze sobą losowo występujące burze. Takie zjawisko jest nazywane „konwekcją popcornu”.

The Met Office (narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii) wystosowało żółty poziom zagrożenia przed burzą dla całej Anglii oraz wschodniej Szkocji, przewidując burze szczególnie dla północnego zachodu, północnej Walii i na zachodzie Midlands w środę i czwartek.

Bardziej poważne, ostrzeżenie pomarańczowe wystosowano dla wschodniej Szkocji, między Edynburgiem, Inverness i Aberdeen, gdzie szybko płynąca lub głęboka woda powodziowa może stworzyć zagrożenie dla życia.

Przewidywane są gwałtowne powodzie i uszkodzenia budynków spowodowane uderzeniami piorunów, powodziami i gradem, jak również opóźnienia w transporcie publicznym i trudne warunki na drogach. Możliwe jest też zamknięcie niektórych dróg.

Główny synoptyk w Met Office, Steve Ramsdale, powiedział, że na tych obszarach „można było zaobserwować wyjątkowe sumy opadów o wysokości 60 milimetrów w ciągu godziny z bardzo małą szansą na 150 milimetrów w ciągu trzech lub czterech godzin”.

Agencja Środowiska (The Environment Agency) wydała również pięć alertów powodziowych w okolicach Birmingham, a 17 wciąż obowiązuje w całej Szkocji. Dalsze ulewne deszcze mogą powodować jeszcze więcej powodzi „głównie na obszarach miejskich” w Anglii do piątku. Spodziewa się też, że mogą ucierpieć niektóre domy.

W hrabstwie Lancashire 10 nieruchomości zostało uszkodzonych przez powodzie we wtorek po deszczu, który spowodował, że droga wodna Burrow Beck w Scotforth w południowym Lancaster podniosła się o prawie metr w mniej niż trzy godziny - powiedział Andy Brown, kierownik agencji ds. ryzyka powodziowego.

Jednak burze niewiele się przyczynią do złagodzenia upałów, ponieważ w środkowej i południowej części spodziewane są wzrosty temperatury do około 30 lub nawet 35 stopni. Dla Londynu, Cambridge, Yeovil i Southampton przewiduje się temperaturę 31°C.

Idąc na północ temperatura nieco spada, obniżając się do 22°C w Newcastle i 19°C w Aberdeen, jednak w Leeds, Sheffield, Nottingham, Birmingham i Cardiff wciąż będzie około 30°C.

Nadchodzi kolejna ciepła noc, ale w czwartek chmury i morska bryza obniżą nieco temperaturę, co da nam chłodniejszy czwartek.

Autor: 
Emily Goddard, tłum. Izabela Siekańska
Polub Plportal.pl:

Reklama