Jesteśmy dumni, że muzułmanie w Chorwacji są od wieku częścią składową

Reklama

czw., 08/13/2020 - 11:33 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: "Jesteśmy dumni, że muzułmanie w Chorwacji są od wieku częścią składową chorwackiego korpusu nacjonalnego."

Premier Andrej Plenković uczestniczył w świątecznym przyjęciu z okazji święta Ramadan Bajram.

Z tej okazji życzył wszystkim wspólnotom religijnym, żeby swoje wielkie święto obchodzili radośnie w otoczeniu rodzinnym i współwyznawców, w duchu pokoju, tolerancji i wspólnoty oraz wyraził zadowolenie i dumę ze szczególnie dobrych relacji władzy chorwackiej i Wspólnoty islamskiej, przypominając przy tym długą historię islamu w Chorwacji.

Przemowę premiera przedstawiamy w całości.  

''Serdecznie wam dziękuję za zaproszenie i że przy okazji, mogę podzielić z wami ten iftar, którym się świętuje koniec miesiąca postu ramadanu i początek święta Ramadan bajram. Czas przygotowania tego wielkiego święta przebiegł w wyrzeczeniach, poście, modlitwie i pomaganiu wszystkim, którzy potrzebowali pomocy. Dlatego życzę wszystkim, żeby tegoroczne obchody Ramadan Bajramu spędzili w radosnym, religijnym i rodzinnym otoczeniu. Żeby go spędzili w duchu pokoju, tolerancji i wspólnoty, z waszymi rodzinami, bliźnimi, co jest również ważnym elementem miesiąca ramadanu i Ramadan bajramu.

Chciałbym wykorzystać tę okazję, żeby jeszcze raz wyrazić swoje zadowolenie i dumę ze szczególnie dobrych relacji władzy z przedstawicielami Wspólnoty Islamskiej w Chorwacji, i na pierwszym miejscu z muftim Hasanovićem.  

Długa historia islamu w Chorwacji  

Chorwacja jest dumna, że w 1916 roku parmalent chorwacki był wśród pierwszych w Europie, które przyznały islamowi status tradycjonalnej religii i, że w 2016 roku z czcią uczcili tę ważną rocznicę, której władza była sponsorem. W odróżnieniu od licznych krajów europejskich, islam w Chorwacji ma długą historię, a chorwaccy muzułmanie są od stuleci częścią składową chorwackiego korpusu narodowego, z czego jako społeczeństwo możemy być dumni.

Poza tym, obok świętego Hieronima, który przetłumaczył Biblię na łacinę, warto przypomnieć jeszcze jednego naszego wielkiego człowieka, Hermana Dalmatinca, zasłużonego znawcę świata arabskiego i muzułmańskiego, który wspólnie z Robertem z Kettonu, jest autorem pierwszego łacińskiego tłumaczenia Koranu. Herman Dalmatin w 1142 roku napisał również dwa znakomite teksty o islamie: O urodzeniu Mahometa i Nauka Mahometa, dając ogromny wkład w lepsze poznanie islamu w ówczesnej Europie.

Chorwacki model stwarzania relacji państwa i wspólnoty muzułmańskiej, za którym warto podążać

Obecnie muzułmanie są w Chorwacji ważnym elementem chorwackiego społeczeństwa i jesteśmy dumni, że Chorwacja jako jedna z rzadkich, jeśli nie jedyny członek krajów Unii Europejskiej, w którym muzułmanie obchodzą Ramadan Bajram i Kurban Bajram, przyznała te święta jako dni wolne od pracy.

Cieszy mnie sukcesywna realizacja Porozumienia w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, którą zawarła władza Chorwacji ze Wspólnotą Islamską w Chorwacji już 16 lat temu. Na podstawie tej umowy Wspólnota Islamska zyskała prawa, które jej się należą jako wspólnocie religijnej, a dotyczą utrzymania nauczania religijnego w instytucjach edukacyjnych, jak i zakładania szkół na prawach publicznych oraz prawo do corocznego wsparcia finansowego, które jest zabezpieczone przez budżet państwowy.

Z zadowoleniem mogę stwierdzić, że w procesie jest kilka projektów budowy kulturalnych centrów muzułmańskich, na przykład w mieście Sisak, a w marcu tego roku w Umagu otwarte zostanie pierwsze kulturalne centrum muzułmańskie wybudowane na Istrii. Przypominam również o przepięknym meczecie w Rijece, otwartym przed pięcioma laty, który dzisiaj stał się jednym z symboli architektonicznych miasta, które w 2020 roku było europejską stolicą kultury. Wszystko to potwierdza efektywność chorwackiego modelu stwarzania relacji państwa i Wspólnoty Islamskiej, który w Europie uważany jest za taki, za którym warto podążać.

Wspólne dziedzictwo  

Właśnie instytucjonalne przyznanie islamu umożliwiło rozwój wspólnoty muzułmańskiej na terenie Chorwacji w taki sposób, żeby miała odpowiednią strukturę organizacyjną, której brak w licznych europejskich krajach jest barierą w stwarzaniu relacji państwa i wspólnot muzułmańskich. Ten udany i wszechstronny chorwacki model przewiduje regulowanie relacji w całości, a nie częściowo.

To jest równocześnie nasze wspólne dziedzictwo, które musimy pilnować, chronić i rozszerzać w celu budowy naszego społeczeństwa i dobra ogólnego dla naszej Ojczyzny. Pozwólcie, że z tej okazji przypomnę o ofierze ponad 1 1000 muzułmanów i Bosznjaków, którzy zginęli w Chorwacji w wojsku, w czasie wojny domowej, którym w tym miejscu oddaję należyte uznanie.

Jeszcze raz Wam dziękuję za zaproszenie i okazje oraz w imieniu chorwackiej władzy i osobiście, kieruje do wszystkich muzułmańskich wspólnot najserdeczniejsze życzenia z okazji tego wielkiego święta.

Niech szlachetny Bajram Ramadan będzie błogosławiony!  

Bajram Šerif Mubarek Olsun!

Autor: 
Tłumaczenie: Karolina Dopierała
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama