Turysta uszkodził 200-letnią włoską rzeźbę pozując do zdjęcia

Reklama

wt., 08/11/2020 - 13:27 -- MagdalenaL

Zabytkowa rzeźba we Włoszech straciła kilka palców u nogi dzięki nadgorliwemu turyście. Według muzeum, mężczyzna w zeszłym tygodniu uszkodził 200-letnią rzeźbę, pozując do zdjęcia.

Turysta z Austrii, w piatek, połamał palce u stóp oryginalnego odlewu rzeźby Paulina Borghese jako Wenus w Muzeum Antonio Canova w Possagno. Muzeum podało, że zwiedzający opierał się o rzeźbę, próbując odtworzyć jej pozę do zdjęcia. Nagranie uzyskane przez „Reuters” potwierdza, że mężczyzna siedział na rzeźbie, gdy inna osoba robiła mu zdjęcie. Następnie mężczyzna wstał, odwrócił się aby spojrzeć na widoczne uszkodzenia, po czym szybko odszedł. Turysta opuścił muzeum, nie zgłaszając nikomu zniszczenia, napisało muzeum w poście na Facebooku w sobotę. Pracownik muzeum zauważył uszkodzenie kilka minut po incydencie po czym ogłosił sytuację nadzwyczajną.

Rzeźba została zlecona przez księcia Camillo Borghese w 1804 roku i odlana przez Antonio Canovę, jednego z najbardziej znanych włoskich rzeźbiarzy neoklasycznych. Rzeźba wystawiona w północnych Włoszech to oryginalny odlew słynnej wersji wykonanej z marmuru, która znajduje się w rzymskiej Galerii Borghese.

Dzieło sztuki jest częścią „gipsoteki” muzeum - zbioru tynków używanych do odlewów z brązu, marmuru i terakoty - które z definicji są bardzo kruche. Muzeum udało się pozbierać brakujące fragmenty, a w ciągu najbliższych kilku tygodni będą prowadzone rozmowy na temat naprawy dzieła.

Muzeum zaznaczyło, że jego „dziedzictwo musi być pod ochroną.” Zachęca odwiedzających do zachowywania się odpowiedzialnie i pokazywania szacunku dla dzieł sztuki, aby „mogły zostać przekazane przyszłym pokoleniom z dumą.”

 


Zdjęcie ujawnione przez włoską żandarmerię pokazuje zniszczenia na XIX-wiecznym modelu gipsowym Paulina Borghese jako Wenus autorstwa Antonio Canovy po tym, jak turysta się na nim oparł gdy pozował do zdjęcia i złamał trzy palce u nogi rzeźby w Muzeum Gypsotheca Antonio Canova w Possagno we Włoszech, 31 lipca 2020 r.
CARABINIERI TREVISO / REUTERS

 Według „Artnet News”, nowe przepisy we Włoszech mogą spowodować zwiększenie maksymalnego wymiaru kary za niszczenie dzieł sztuki do ośmiu lat więzienia i 117 tysięcy dolarów grzywny.

Według muzeum, turystę odpowiedzialnego za szkody zidentyfikowano na podstawie nagrań z monitoringu i nowego rejestru wizyt, który stał się wymogiem od czasu zakończenia się przymusowej kwarantanny w kraju. Muzeum napisało również w środę na Facebooku, że od tego czasu „zgłosił się on na policję” i napisał list do Sgarbiego po przeczytaniu o incydencie w austriackich gazetach.

Turysta z Aistersheim, który pozostaje anonimowy, powiedział, że zachował się „nieodpowiedzialne” i nie zdawał sobie sprawy z „konsekwencji”. Przeprosił za wszystko i zapytał, czy mógłby jakoś sprostować sytuację. Sgarbi powiedział, że docenia jego przeprosiny.

Autor: 
Sophie Lewis; Tłumaczenie: Patrycja Piechota
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama