Powodzie w Grecji – co najmniej 5 osób zginęło po burzach na wyspie Eubea

Reklama

pon., 08/10/2020 - 19:15 -- AleksandraJ

Co najmniej pięć osób zginęło podczas powodzi spowodowanej gwałtownymi burzami i ulewnymi deszczami na greckiej wyspie Eubea.

Funkcjonariusze potwierdzili, że wśród ofiar znalazło się ośmiomiesięczne dziecko oraz dwie osoby w wieku 80 lat. Ratownicy znaleźli ich ciała w domach we wsi Politika. Wciąż trwają poszukiwania dwóch innych zaginionych osób.

Powódź zablokowała drogi i zniszczyła domy na wyspie leżącej na północny wschód od Aten. Według funkcjonariuszy dziecko zmarło po tym jak mieszkanie znajdujące się na parterze zostało zatopione przez wody powodziowe. Rodzicom nic się nie stało.

Kilka godzin wcześniej mężczyzna i kobieta, oboje w wieku 80 lat, zostali znalezieni nieprzytomni w dwóch różnych domach. Według straży pożarnej po zabraniu ich do szpitala stwierdzono ich śmierć. Dwa inne niezidentyfikowane ciała zostały odnalezione przez ratowników.

Dziesiątki ludzi zostało ewakuowanych z obszarów dotkniętych powodzią a służby ratownicze użyły buldożerów by przenieść uwięzionych mieszkańców w bezpieczne miejsce.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis wyraził “głęboki smutek względem ludzi, którzy stracili życie.” Obiecał, że odwiedzi wyspę - drugą co do wielkości po Krecie – w poniedziałek. Wiceminister Ochrony Ludności powiedział reporterom, że jego myśli kieruje do tych “którym się nie udało.” - Mamy do czynienia ze zdarzeniami, których nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy - stwierdził.

W sobotę sztorm Thalia uderzył w kilka regionów Grecji kontynentalnej, ale w niedziele pogoda zaczęła się poprawiać. Lokalni urzędnicy powiedzieli, że dwie rzeki wystąpiły z brzegów i zalały drogi błotem.

Autor: 
tłum. Natalia Chrypliwy
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama