Fed wkrótce podejmie zobowiązanie do przyspieszenia inflacji

Reklama

sob., 08/08/2020 - 12:42 -- zzz

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Rezerwa Federalna będzie umacniać zarys polityki, która zobowiązałaby ją do niskich stóp procentowych przez lata, ponieważ realizuje program wyższej inflacji i powrotu do pełnego obrazu zatrudnienia, który zniknął wraz z uderzeniem pandemii koronawirusa.

 

Niedawne wypowiedzi przedstawicieli Fed oraz analizy weteranów rynkowych i ekonomistów wskazują na przejście do celu „średniej inflacji”, w którym inflacja powyżej zwykłego celu banku centralnego na poziomie 2% byłaby tolerowana, a nawet pożądana.

Aby osiągnąć ten cel, urzędnicy zobowiązali się nie podnosić stóp procentowych, dopóki nie zostaną osiągnięte cele inflacyjne i dotyczące zatrudnienia. Ponieważ inflacja jest obecnie bliska 1%, a stopa bezrobocia jest wyższa niż od czasu Wielkiego Kryzysu, istnieje prawdopodobieństwo, że Fed może potrzebować lat, aby osiągnąć swoje cele.

Inicjatywy polityczne można by ogłosić już we wrześniu. Odnosząc się do tej kwestii w zeszłym tygodniu, prezes Fed, Jerome Powell, powiedział tylko, że całoroczne badanie komunikacji politycznej i jej wdrażania zakończy się „w najbliższej przyszłości”. O kulminacji tego procesu, obejmującej publiczne spotkania i szeroko zakrojone dyskusje z przedstawicielami banku centralnego, oczekuje się na posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku lub w jego pobliżu.

 

Gospodarka Stanów Zjednoczonych będzie raczej walczyć z presją dezinflacyjną niż inflacyjną, mówi Powell z Fed

Rynki spodziewają się, że Fed przyjmie jeszcze bardziej akomodacyjne podejście niż podczas Wielkiej Recesji. 

„Pozostajemy stanowczo przekonani, że jest to głęboko konsekwentna zmiana, nawet jeśli od jakiegoś czasu przenika do decyzji Fed, która ukształtuje inną funkcję reakcji Fed w tym cyklu niż w poprzednim”, powiedział Krishna Guha, szef globalnej polityki i strategii banku centralnego w Evercore ISI. 

Rzeczywiście, Powell powiedział, że oświadczenie polityczne będzie „naprawdę kodyfikować sposób, w jaki już działamy z naszymi zasadami. W dużej mierze już robimy rzeczy, które tam są ”.

Guha powiedział jednak, że podejście to „byłoby zdecydowanie bardziej gołębie, nawet niż strategia prowadzona przez [Janet] Yellen Fed”, kiedy bank centralny utrzymywał stopy procentowe na poziomie bliskim zera przez sześć lat, nawet po zakończeniu Wielkiej Recesji.

 

Wszystko na temat inflacji

Jedną z wniosków jest to, że Fed wolniej zacieśniłby politykę, gdy zobaczy wzrost inflacji. 

Powell i jego koledzy znaleźli się pod ostrzałem w 2018 roku, kiedy wprowadzili serię podwyżek stóp procentowych, które ostatecznie musiały zostać wycofane. Bazowa stopa oprocentowania pożyczek overnight Fed jest obecnie ukierunkowana na bliską zera , do poziomu, w którym poruszała się we wczesnych dniach pandemii.

Fed i inne globalne banki centralne od lat próbują podnieść inflację, argumentując, że niski poziom aprecjacji cen jest zdrowy dla rozwijającej się gospodarki. Martwią się również, że niska inflacja jest problemem, który sam się żywi, utrzymując niskie stopy procentowe i dając decydentom niewiele miejsca na poluzowanie polityki podczas spadków.

W ostatniej próbie ożywienia inflacji Fed zobowiązywałby się do wzmocnienia „prognozy prognostycznej” lub zobowiązania do nie podwyższania stóp procentowych do czasu osiągnięcia wskaźników referencyjnych, a w przypadku inflacji, być może ich przekroczenia.

W ostatnich dniach regionalni prezesi Fed Robert Kaplan z Dallas i Charles Evans z Chicago wyrazili zróżnicowane poparcie dla ulepszonych wytycznych. W szczególności Evans powiedział, że chciałby utrzymać stopy na niezmienionym poziomie, dopóki inflacja nie wzrośnie o około 2,5%, co nie miało miejsca przez większość ostatniej dekady.

„Uważamy, że Fed publicznie przyjąłby inflację w przedziale od 2% do 4% jako od dawna spóźnioną kompensację inflacji poniżej 2% tak długo w przeszłości” - powiedział Ed Yardeni, szef Yardeni Research. 

Rynek waży

Implikacje inwestycyjne są znaczące.

Yardeni powiedział, że podejście to byłoby „szalenie uparte” w przypadku alternatywnych klas aktywów, w szczególności akcji wzrostowych i metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro. Guha powiedział, że posunięcia Fed doprowadzą do „trwałego spadku realnych rentowności, spadku dolara, obniżenia zmienności, obniżenia spreadów kredytowych i wzrostu cen akcji”.

Inwestorzy obstawiali ciężkie zakłady, które byłyby spójne z inflacją: rekordowo wysokie ceny złota, gwałtowne spadki dolara amerykańskiego i gwałtowny wzrost cen TIPS, czyli papierów wartościowych chronionych przed inflacją. Fundusze TIPS odnotowały przez sześć kolejnych tygodni napływ gotówki netto inwestorów, w tym odpowiednio 1,9 mld USD i 1,5 mld USD w tygodniach 24 czerwca i 1 lipca oraz 271 mln USD za tydzień zakończony 29 lipca, według Refinitiv.

Jednak słabe wyniki Fed w osiąganiu celu inflacyjnego budzą wątpliwości.

„Jeśli jest jakaś lekcja, której powinny się nauczyć wszystkie banki centralne na świecie, to to, że wybór celu inflacyjnego jest łatwy. Próba osiągnięcia tego celu jest niezwykle trudna ”- powiedział Peter Boockvar, dyrektor ds. Inwestycji w Bleakley Advisory Group. „Samo manipulowanie stopami procentowymi nie oznacza, że ​​osiągniesz jakąś stopę inflacji, którą wybierzesz”.

Boockvar wątpi w słuszność chęci zwiększenia inflacji w czasie, gdy bezrobocie jest tak wysokie, a ożywienie gospodarcze jest zagrożone .

„To nie ma żadnego ekonomicznego sensu” - powiedział. „Konsument jest teraz bardzo delikatny. Ostatnią rzeczą, do której powinniśmy się starać, są wyższe koszty utrzymania ”.

 

Czm jest inflacja?

Milton Friedman powiedział, że inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy. Dodruk pieniędzy to zwykłe oszustwo, które powinno być tak samo karane, jak produkcja fałszywych pieniędzy.

 

 

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

cnbc.com

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama