Teksty i filmy Ghappara ujawniają szokujące warunki panujące w obozach internowania w Xinjiangu

Reklama

sob., 08/08/2020 - 10:18 -- MagdalenaL

Materiały filmowe i wiadomości tekstowe potajemnie wysyłane przez zatrzymanego Ujgura, odkrywają dowody na łamanie praw człowieka przez Chiny. W miarę jak rośnie globalne zainteresowanie sytuacją w Xinjiangu, nowe, przerażające informacje wychodzą na światło dzienne.

Merdan Ghappar to Ujgur, który od stycznia przetrzymywany jest w Chinach w rejonie Xinjiang.

Według raportów BBC i Globe and Mail, Merdan Ghappar, odnoszący sukcesy model na platformie handlu elektronicznego Taobao, został zatrzymany po spędzeniu ponad roku w więzieniu pod zarzutem narkotyków. Te oskarżenia, według jego fanów, są bezpodstawne.

W styczniu, 31-letni Ujgur został zabrany przez policję z powrotem do Xinjiangu, gdzie jego twarz została zasłonięta, został skuty kajdankami i umieszczony w celi zatłoczonej przez około 50 więźniów.

Filmy i wiadomości tekstowe, które podobno wysłał Ghappar, szczegółowo opisują jego zatrzymanie i szokujące warunki, których, jak twierdzi, był świadkiem, włączając w to bicie nastoletnich chłopców oraz powszechne używanie „czteroczęściowych  kombinezonów” - środków przymusu, które są krytykowane przez grupy ochrony praw człowieka.

Ghappar nie daje znaków życia od marca

Inne wiadomości tekstowe ujawniły, w jaki sposób dzieci w wieku od 13 lat są celem działań mających na celu stłumienie religii i kultury mniejszości muzułmańskiej. Wzmianki zawarte w jednym z dokumentów wzywają dzieci do „pokuty i poddania się”. 

„Jedną trzecią pokoju zajmowały krzesła dla policjantów. Reszta to mężczyźni po prawej, kobiety po lewej, podzieleni i zamknięci w klatkach ”- pisał Ghappar o celi policyjnej w swoich tekstach, które zostały przetłumaczone przez Jamesa Millwarda, profesora historii na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. 

„A od stóp do głów wszyscy mieli na sobie tak zwane czteroczęściowe kombinezony. Są to czarne worki z materiału na głowę, kajdanki, kajdany u nóg i stalowy łańcuch łączący kajdanki i kajdany”.

W swoich tekstach Ghappar opisał, że zmuszano go do noszenia „czteroczęściowego kombinezonu”. Grożono mu, przetrzymywano go w niehigienicznych i niebezpiecznych warunkach wśród więźniów chorujących na wszy. Dzielili się nieumytymi naczyniami do spożycia „zup ryżowych przyrządzonych z resztek niedojedzonych wcześniej przez policjantów”.

Przeniesiony na kilka dni do izolowanej celi, Ghappar powiedział, że słyszy krzyki przesłuchiwanych w pobliżu ludzi.

„Raz słyszałem krzyk tego samego mężczyzny od rana do wieczora. To była dla mnie psychologiczna tortura – byłem przerażony, zastanawiając się kiedy przyjdzie kolej na mnie”.

Pozostałych więźniów wywożono minibusami, a przeziębiony Ghappar został zabrany do szpitala, a następnie do wyizolowanego pomieszczenia w sąsiednim kompleksie, gdzie zwrócono mu jego rzeczy, w tym przez pomyłkę telefon, którym kontaktował się z bliskimi.

Wideo, które Ghappar przesłał rodzinie w Europie, pokazuje jego dłoń przykutą kajdankami do cienkiego łóżka w małym, pustym pokoju, podczas gdy w tle przez system głośników odtwarzane są ogłoszenia propagandowe.

BBC podało, że jego wiadomości były kontynuowane przez kilka dni, po czym ustały około pięć miesięcy temu, a władze nie dostarczyły żadnych formalnych informacji o jego lokalizacji ani o przyczynie zatrzymania.

Jego wujek, Abdulhakim Ghappar, powiedział BBC, że wierzy, iż Ghappar został zatrzymany, ponieważ miał rodzinę spoza Chin, która jest aktywna politycznie. „Został zatrzymany tylko dlatego, że przebywam za granicą i biorę udział w protestach przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach” – powiedział Abdulhakim.

Międzynarodowe zainteresowanie Sinkiangiem wzrosło w ostatnich miesiącach, w tym powszechne wezwania do wpuszczenia niezależnych śledczych. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje za traktowanie Ujgura i innych tureckich mniejszości muzułmańskich przez Chiny, podczas gdy inne kraje rozważają przedsięwzięcie podobnych środków.

Nadużycia i złe traktowanie Ujgura i innych mniejszości muzułmańskich w Xinjiangu zostały szeroko udokumentowane, chociaż Beijing stanowczo im zaprzeczał, twierdząc, że wszystkie działania mają na celu jedynie zwalczanie terroryzmu.

 

Dowody na masowe przetrzymywanie w „obozach reedukacyjnych”, przymusowa sterylizacja, inwigilacja i restrykcje wobec przekonań religijnych i kulturowych są równoznaczne z kulturowym ludobójstwem, twierdzą krytycy.

Autor: 
Helen Davidson; Tłumaczenie: Marcin Świderski
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama