Szokujące zdjęcia pokazują katastrofalne skutki eksplozji w Bejrucie

Reklama

pt., 08/07/2020 - 12:33 -- AleksandraJ

Zostały opublikowane szokujące zdjęcia pokazujące zniszczenia spowodowane eksplozją w Bejrucie, która pozostawiła bez dachu nad głową setki tysięcy ludzi.

Około godziny 15:00 (GMT) wczoraj (4 sierpnia), eksplozja w porcie stolicy Libanu, wstrząsnęła całym miastem. Do tej pory potwierdzono śmierć ponad 100 osób w wyniku eksplozji, a ponad 4000 osób zostało rannych.

Służby ratunkowe przeczesują gruzowisko w poszukiwaniu zaginionych ludzi, z których wielu jest uwięzionych pod gruzami i uważanych za martwych. Gubernator miasta, Marwan Abboud, powiedział mediom, że naprawienie straszliwych szkód spowodowanych eksplozją może kosztować nawet 5 miliardów dolarów, a 300 000 ludzi straciło swoje domy.

 

Służby ratunkowe wciąż desperacko próbują odnaleźć ocalałe osoby w gruzowisku. Zdjęcie: PA

Premier Libanu, Hassan Diab, powiedział, że eksplozję spowodowało 2700 ton azotanu amonu, wykorzystywanego przy produkcji nawozów i materiałów wybuchowych, który był przechowywany w pobliskim magazynie portowym przez ostatnie sześć lat.

Twierdzenia te zostały również poparte przez szefa bezpieczeństwa wewnętrznego Abbasa Ibrahima, który obarczył winą za wybuch „materiał silnie wybuchowy” który został skonfiskowany wiele lat wcześniej, i był przechowywany w magazynie.

Od czasu eksplozji, kilka krajów zaoferowało swoje wsparcie libańskiemu rządowi. Czechy obiecały wysłać na pomoc zespół 37 ratowników z psami tropiącymi, a Grecja i Dania również zaoferowały pomoc.

W eksplozji zginęło ponad 100 osób. Zdjęcie: PA

Francuski prezydent Emmanuel Macron napisał na Twitterze, że wysyła już pomoc, w tym dwa samoloty wojskowe, 15 ton sprzętu sanitarnego, oraz mobilną klinikę, która będzie mogła pomieścić 500 osób. - Chciałbym złożyć wyrazy braterskiej solidarności z Libańczykami po wybuchu, który pochłonął tak wiele ofiar i spowodował tyle szkód tego popołudnia w Bejrucie. Francja stoi u boku Libanu. Zawsze. Pomoc władz francuskich, i zapasy są transportowane na miejsce wybuchu - powiedział Macron.

Gubernator miasta twierdzi, że wyrządzono szkody o wartości ponad 5 miliardów dolarów. Zdjęcie: PA

Nagranie z wybuchu zostało wczoraj wieczorem opublikowane na Twitterze. W klipie, który prawdopodobnie został nagrany z pobliskiego dachu, widać jak w powietrzu nagle pojawia się wielka chmura dymu, gdy wielki huk rozszedł się po mieście. Klip został opublikowany z podpisem: „Filmik, który otrzymałem na aplikacji WhatsApp, pokazujący skalę eksplozji w #Bejrucie, jest dowodem na to, że wydarzył się on w porcie.”

Ponoć 300 000 osób straciło dach nad głową. Zdjęcie: PA

„Dla waszej wiadomości - to jeden z najtrudniejszych okresów w historii Libanu, głęboki kryzys gospodarczy, w wyniku którego coraz większa liczba ludności nie ma dostępu do żywności i opieki zdrowotnej. Wszystkim się zdawało, że gorzej być nie może.

„Wiele osób ledwo przeżyło, a teraz jeszcze więcej straciło ich dobytki, sklepy i samochody zostały zniszczone”.

Przywódcy innych krajów wysłali wsparcie do Bejrutu. Zdjęcie: PA

Niedawno opublikowano również filmik przedstawiający księdza muszącego uciekać aby się ratować, gdy wybuch przedarł się przez jego kościół. W krótkim filmiku można zobaczyć mężczyznę prowadzącego nabożeństwo, gdy światła zaczynają migotać, a duże fragmenty ścian i sufitu zaczynają się rozpadać. Kapłan następnie biegnie na jego lewą stronę, uciekając z ołtarza, gdy budynek zaczyna się zawalać. Kamera która go filmowała spadła następnie na ziemię i wideo się kończy.

Możesz przekazać darowiznę na rzecz Libańskiego Czerwonego Krzyża tutaj: https://www.supportlrc.app/

Autor: 
Dominic Smithers, tłum. Patrycja Piechota
Polub Plportal.pl:

Reklama